Uzkostny manzel

Dobry den, Manzel (leci se s uzkosti) se po 18 letech vztahu rozhodl odstehovat ode mne a dvou malych deti. Toto obdobi pro nej bylo hodne stresujici (stehovali jsme se ze zahranici, nove zodpovedne pracovni misto atd.). V zasade najednou mne postavil pred hotovou vec. Po posledni zmene medikaci tez velke zmeny chovani, prijde mi, jako by to byl nekdo jiny. Najednou ma pocit, jakobych zdroj vsech jeho psychickych problemu byla ja a zadnou uzkosti pry netrpi. K psychiatrovi a snad I terapeutce tedy stale dochazi, leky bere. Tvrdi, ze jeho rozhodnuti je navzdy. Nemyslim si, ze bychom meli nejake neobvykle problemy, spise se "citil nedocenen" atd. Vse jsem telefonicky konzultovala s jeho psychiatrem (po telefonu nejprve tvrdil, ze vliv leku muze byt presne, jak popisuji, po konzultaci ale manzel prisel s tim, ze ani omylem). Mam se tedy zamerit na pripravu na rozvod, nebo mam jeste nejake jine sance zachranit detem uplnou rodinu? Nejmladsi jsou dva roky. Jsem z Prahy, kde se poradit o dalsim postupu. Jsem z toho ponekud v soku. Manzel na teto nove kombinaci prasku bere rozvod jako denni chleb, ktery na deti v zasade nebude mit vliv...
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Situace kterou popisujete je samozřejmě velice složitá a je také těžké Vám takto na dálku a bez hlubší znalosti situace poradit, jak k se k případnému rozvodu postavit. Váš postoj chápu tak, že byste se chtěla pokusit manželství zachránit. V takovém případě bych Vám doporučil obrátit se na některou z manželských poraden, případně vyhledat párovou terapii. Vzhledem k tomu, že Váš manžel již služby psychologa využívá, napadá mne, jestli by nebylo možné abyste se s psychologem sešli společně. Případně se pokuste najít psychologa jiného, což by v Praze neměl být problém. Je ale samozřejmě nezbytná ochota Vás obou do párové terapie jít. Ohledně vlivu léků na rozhodnutí Vašeho manžela - nejsem takto schopen posoudit, zda mohou mít na jeho rozhodnutí zásadní vliv, ale domnívám se, že to rozhodně nebude jediný faktor, který to ovlivňuje. To je ale čistě můj subjektivní názor. Přeji Vám, abyste celou situaci zvládla, ať už dopadne jakkoliv.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, to je složitá situace a těžko z krátkého popisu cokoli odhadovat… Je možné, že léky navodily u manžela takové uvolnění, že mu vše připadá snadno řešitelné; je také možné, že náročné období s extrémním pracovním stresem v něm vyvolalo potřebu se dalších stresových situací (což je i výchova malých dětí) zbavit a šetřit síly. Sama mám zkušenost s úzkostí a mohu potvrdit, že může postiženému působit velké utrpení. Na druhou stranu ale dospělý člověk by stále měl brát ohled na děti, které jsou na něm existenčně a emočně závislé, já jsem to tak aspoň i v dobách nejhoršího stavu stále měla. Vy sama manžela znáte nejlépe a asi můžete lépe posoudit, jaké jsou šance na záchranu kompletní rodiny … V každém případě k překonání krize jsou potřeba zájem a snaha obou stran. Snad by pomohla párová nebo rodinná terapie, pokud byste k ní manžela dokázala přemluvit. Držím vám palce.


Zpět na seznam