Velký problém se spolunájemníkem

Hezký den. Vážení, chci se prosím poradit o vhodném postupu ohledně velmi problémového nájemníka. Žiji ve sdíleném pronájmu s panem Jiřím, spolu vycházíme velmi dobře. Ovšem druhý spolubydlící na mě již delší dobu soustavně agresivně vyjíždí verbálně, je značně vulgární, jakékoli domluvy nebo vzájemná dohoda o čemkoli ohledně společného soužití s ním nejsou možné, na nic nechce přistoupit, nepodílí se na úklidu společných prostor, agresivně a hrubě se domáhá jen svých přání, napadá mě bez zjevného důvodu, nic jsem mu neprovedl. Dále vím, že si obstarává a kouří marihuanu, jež evidentně negativně ovlivňuje jeho chování a prohlubuje jeho agresi. Už mi také hrozil, že si na mě někde počká a zbije mě, včera dokonce řekl, že mě zabije. Tak jsem mu důrazně řekl, že jestli okamžitě nepřestane, zavolám policii. Chci se prosím zeptat, zda za uvedených skutečností ho již policie může trestat nebo stíhat? Domlouval jsem se s Jiřím, že by mně to údajně dosvědčil, ale nejsem si jistý, protože jsou bývalí spolužáci ze školy. Váhám se stížností našemu pronajímateli, aby na mne z pomsty a nepravdivě nedonesl něco zlého a nepřišel jsem o byt i já. To si nyní za nouzového stavu kvůli covidu nemohu vůbec dovolit. Co byste mi prosím doporučil? Jelikož už mi hrozil fyzickým napadením, můžu na něj podat žalobu? Mám opravdu chuť ho nechat stíhat. Moc Vám děkuji za radu.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Musí být velmi nepříjemné žít v takovémto spolubydlení. Je dobře, že jste se proti problémovému nájemníkovi ohradil a držíte si hranice. Pokud by výhružky pokračovaly, je na místě obrátit se na Policii ČR. Další možností je konzultovat situaci s pronajímatelem, protože existují pravidla soužití, jak píšete - vyhrožování, slovní a psychická agrese, užívání nealkoholových drog. Vaši otázku ohledně žaloby nebo trestního stíhání Vám nejsem schopna zodpovědět, jelikož by měla směřovat na právníka nebo na PČR - můžete se obrátit s dotazem na ně? Přeju hodně sil a brzké vyřešení situace. LV
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu, že se nacházíte ve velmi nepříjemné situaci, a že nalézt vhodný způsob, jak ji řešit, není jednoduchý. Nejsem zběhlá v postupech policie, takže Vám neodpovím na otázku, zda a jakou cestou může Vašeho problémového spolunájemníka na základě Vašeho oznámení stíhat, či trestat. Policie bude nejprve celou záležitost vyšetřovat a na základě výsledů šetření pak dospěje k závěrům, otázkou je, k jakým. To je opravdu na Vašem uvážení, zda chcete postupovat tímto krajním způsobem, zda máte pocit, že jste vyčerpal všechny jiné možnosti řešení Vašeho problému. Napadá mě, zda by nebylo dobré počkat si na vhodnou chvíli a s nájemníkem o všem promluvit, nejlépe asi za asistence pana Jiřího. Zkusit nastavit nějaká společná pravidla pro všechny strany přijatelná. Myslím, že důležitou roli by mohl hrát vzájemný respekt, a taky bych se na Vašem místě zamyslela, jestli není náhodou nějaká chyba na Vaší straně. Třeba si ji ani neuvědomujete, může to být i drobnost, kterou nevědomky přispíváte k celkovému napětí. Pokud to nevyjde „mírovou cestou“, je asi na místě řešit záležitost tak, že ji nahlásíte na policii. Ale než o uděláte, měl byste podle mého názoru rozhodně informovat pronajímatele bytu. Přeji Vám hodně štěstí.


Zpět na seznam