Zdravotní pojištění

Hezký den. Vážený pane, mám tento problém: dva roky v letech 2012-2014 jsem dojížděl za prací do Německa, ale zdravotně pojištěn jsem byl u české zdravotní pojišťovny (211). Po tuto dobu jsem z těchto důvodů odváděl zdravotní pojištění jako samoplátce (neboli OBZP). Letos v březnu jsem byl uznán invalidním zpětně s tím, že jsem byl invalidní již po celou dobu těch dvou let, kdy jsem pracoval v Německu. Chci se Vás prosím zeptat, jestli mám právo požádat pojišťovnu o návrat peněz za samoplátectví? Vím totiž, že od data přiznání výplaty ID již zdravotní pojistné odvádí stát, takže by dané období měl stát dorovnat. Ještě doplním, že jsem v té době nebyl podnikatel. Děkuji za Vaši ochotu a věnovaný čas.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Díky za Váš dotaz. Určitě se na zdravotní pojišťovnu obraťte, protože se nemýlíte v tom, že za Vámi zmiňované období by za Vás měl zpětně uhradit pojistné stát a Vám tím na pojistném vzniká přeplatek o jehož navrácení můžete požádat. Nejsem si zcela jist zda se na Vás nevztahují některé termíny, do kdy je nutné o vrácení přeplatku požádat a také nevím jak dlouho už jste uznán invalidním, takže bych Vám doporučil se na pojišťovnu obrátit co nejdříve. Přeji Vám dobré pořízení.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. V tomto Vám poradit nedovedu. Já bych se na vašem místě obrátila na okresní správu sociálního zabezpečení, kde Vás posuzovali, tam by měli vědět. Přeji hodně zdaru!


Zpět na seznam