životni situace

Zdravím,chtěl bych se zeptat na moje možnosti ohledne mého stavu.. je mi čerstvě 18. Studuju po 2. 1ročník SŠ. Mám velké problemy setrvavat pravidelně ve škole,v kolektivu,u rodiny. Prý trpím něco jako schizoidní poruchou osobnosti.Prvni hospitalizace proběhla před 3 roky od te doby se neuspěšne táhne a nevidim žadne zlepšení. Nemám žadny životni směr , nic mě nebaví , rodina mě jenom stresuje ,tím že mi škola,lidi,vztahy je u mě problém. Všichni chtějí ,abych byl jako ostatní.. normální ale já sám vím ,že nejsem. Pracovat/ školu nezvladam ze stresů,lidí a motivace. Mam panicky strach z dalši hospitalizace, mam strach být doma.Venku mezi lidma nevydržím . A já nevim jak tohleto mam zvladat.Ze sebevraždy mám strach, vím že chci žít. Ale opravdu nevím jak tohleto všechno mám zvladat, realný život neni pro mé možný. Chci se zeptat je nějaka šance na invalidni duchod? či jiny vychodisko mi ulehčit tento ubíjejici se život? Nevím jak dál , uvědomuju si ,že takhle brzo skončím na ulici .. Jakou mma takhle budoucnost? Napadaji me tak myšlenky ,který sám nechci ... sebevražda. Beru leky na depresi a uzkostný vztahy ,který mi pomahaji častečne zvladat tyto obtíže.
Avatar

Petr Sturma

Odpověď odborníka:
Dobrý den. Z Vašeho dotazu je patrné, že Vás situace hodně trápí a že je to pro Vás těžké se s ní vyrovnávat.Samozřejmě požádat si o invalidní důchod je možnost, jak si zajistit alespoň základní příjem a tím i zabezpečit přežívání. Zda na důchod budete mít nárok nejsem schopen na základě Vašeho dotazu posoudit, to musí posoudit lékaři. Nicméně mi připadá důležité zmínit, že důchod není východiskem z Vaší situace. Doporučil bych Vám vyhledat psychologickou pomoc a zvážit dlouhodobější terapii, která by Vám mohla pomoci se vyznat v sobě a ve svém životě a možná by Vám mohla i pomoci najít motivaci, proč se o něco snažit. Je určitě dobré, že chcete žít, jak píšete, takže mi připadá důležité, abyste hledal možnosti, jak svůj život žít a jak být spokojenější. Zmiňujete také, že od Vás má okolí různá očekávání, která jsou pro Vás nesplnitelná. Myslím, že by Vám mohlo pomoci i to, že budete mít možnost řešit situaci s někým, kdo Vás nebude ani odsuzovat a ani nebude Vaši situaci zlehčovat. Toho by se Vám opět mohlo dostat v nějakém terapeutickém vztahu. Přeji Vám hodně sil a abyste dokázal svou situaci zvládnout.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobý den. Chápu obtížnost Vaší situace i hrůzu z další hospitalizace. Ptáte se, zda máte šanci na získání invalidního důchodu, či zda existuje jiné východisko, které by Vám umožnilo kvalitnější život. Šanci na získání invalidního důchodu pravděpodobně máte, ale já bych považovala za smysluplnější hledat jiný způsob, jak žít kvalitnější život. Pozitivní je, že léky Vám pomáhají alespoň částečně zvládat Vaše potíže. Osobně bych Vám doporučila navštěvovat denní psychoterapeutický stacionář, kde byste se mohl naučit zvládat stres v běžných situacích, zlepšit vztahy doma i ve škole a snad i nalézt motivaci či životní směr. Vím o řadě lidí s podobnými problémy, kterým pravidelná docházka do stacionáře velmi pomohla, a věřím, že může pomoci i Vám.


Zpět na seznam