Zpětné čerpání ID

Dobry den, od 21.5.2005 mam diagnostikovanou RS (roztroušenou sklerozu). Celou dobu sem podnikal a zaměstnával, takže vlastně pracoval spíš mentálně a duševně. Ted vlivem covidu sem přišel o praci, zamestnance a zjistil, ze sam se neuzivim a nikdo mne ani zamestnat nechce z důvodu příznaků nemoci i diagnozy v papirech. Zažádal sem si o ID ale neudal, že bych ho chtěl zpětně. Priznaji ho zpetne sami nebo budu muset sám zažádat . Zhorseny stav trva cca 3 roky a horší se. Doposud sem byl hrdý podnikatel ale ted uz vim, ze budu muset žádat . Dekuji za odpoved J. T.
Avatar

Lenka Vaňková

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pane J.T., ano, invalidní důchod může být přiznán zpětně - posudkový lékař dává své vyjádření k datu, kdy invalidita vznikla. Pokud byste po doručení rozhodnutí o přiznání a výplatě invalidního důchodu nebyl s rozhodnutím spokojen, máte nárok se do 30 dnů odvolat u ČSSZ nebo kterékoliv OSSZ. Informace k celému procesu ohledně invalidního důchodu najdete na stránkách ČSSZ: https://www.cssz.cz/invalidni-duchod Přeji Vám hodně sil v řešení Vaší situace. LV
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Nejsem si úplně jistá. O důchod jsem si žádala dávno a mám spíše zkušenosti s jeho přezkoumáváním. Ale řekla bych, že si musíte zažádat. Ale ještě jednou podotýkám, že si opravdu nejsem jistá. Přeji hezký den.


Zpět na seznam