11 letá dcera odmítá ve škole stravu

Dobrý den, obracím se na vás s dotazem, jak přivéci dceru k rozumu. Dceři je 11 let, je to jedináček, váží 39 kg a měří 152 cm. Velmi dobře se učí,sportuje,je to hodné a velmi citlivé děvče.Asi před rokem a půl jsem narazila na problém, že ve škole nesvačí a i málo obědvá ( jestli vůbec obědvá). Začala jsem nacházet po bytě poschovávané svačiny různého druhu.Zkoušeli jsme se se s ní o tom bavit, zjistit proč a jak, nabídli jí různé varianty svačin ať si tedy sama řekne a v neposlední řadě jí vysvětlovali dokola, že nemůže být celý den živa jen ze snídaně, když má ještě 3 dny v týdnu po škole atletické tréninky. Zdálo se, že se se na čas umoudřila ale problém řešíme zas. Včera jsem nalezla v pokojíčku za nábytkem svačiny za poslední 3 měsíce. Zbytek prý vyhazuje do popelnice. Není mi schopná říci, proč se takto chová, jen vím že holky ze třídy taky nejedí. Nevím jak ji přimět, aby přemýšlela sama za sebe a nenechávala se tak ovlivnit. Teď řeším stravu a bojím se, abych za nějaký čas neřešila drogy, protože holky ze třídy je budou třeba brát! Snažíme se zakládat vztah na nějaké důvěře a o to víc nás bolí, když nám v tomto lže ! Předem děkuji za radu. S pozdravem I.Š.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Asi by prospělo zjistit, co k odmítání stravy Vaší dceru vede. Máte o ní obavy a zdá se, že sama si s tím neporadíte. Pak je na řadě odborná péče, na možnosti je možné se informovat u dětské lékařky Vaší dcery, nebo rovnou u specialisty, např. u dětského psychologa. Záleží též na tom, jaký má problém, včetně případného pokledu váhy, průběh, zatím má Vaše dcera podváhu, která ještě není v pásmu těžké podvýživy.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. To je problém, asi společenský. Dívám se na potíže, které máte s dcerou, v kontextu té školní docházky, Ačkoli nelze vyloučit, že by málo jedla i kdyby do školy nechodila. Skoro určitě se takové věci dnes dějí ve více školách. Spolužačky a spolužáci se mohou mezi sebou srovnávat, možná i někoho šikanovat. Nedá se vždy spolehnout na to, že to budou řešit učitelé, ti si daného problému buď nevšimnou, nebo nemají jak jej řešit. Do vztahů ve škole často zasahuje něco z vnější, není to uzavřený svět. A existují mobily a šikana s nimi spojená. Z vašeho psaní vyplývá, že se snažíte s dcerou mluvit o tom proč a jak. Skvěle. Držím palce, ať vytrváte a daří se to. Nevím, jak probíhají třídní schůzky, pokud jsou. Možná bych se pokusila problém nakousnout tam. Mají i jiní rodiče obdobné trápení? Vědí o tom něco? Co ve školní jídelně? Co se týče dcery samotné, možná by jí mohl být ku prospěchu psycholog. Také mě napadá možnost prozkoumat trochu ten sport, jestli tam není příliš velký tlak na výkon a nebo na stravovací zvyky. Teď v posledních letech jsou různé zdravotní diety časté.


Zpět na seznam