Příběhy lidí s duševním onemocněním

V této sekci najdete autentická vyprávění lidí, kteří mají osobní velmi hluboký prožitek duševního onemocnění. Dozvíte se, jak bojovali s různými diagnózami a jak svá onemocnění zvládli či zvládají. Většina příběhů vypovídá o tom, že zotavení z nemoci je možné, že je dobré se nevzdávat a postavit se problémům čelem.
 

Depresivní poruchy - příběh č. 2


Když se Hanka při návštěvě lékaře dozvěděla, že čeká dítě, byla šťastná. S manželem dítě plánovali už delší dobu... Asi měsíc před termínem porodu, se poprvé přistihla při tom, jak myslí na to, jestli to všechno zvládne...Vlastní porod pak byl rychlý a bez komplikací, manžel byl po celou dobu u Hanky...Týden po návratu z porodnice se začala cítit výrazněji unavená...

Depresivní poruchy - příběh č. 1


Roman považoval svůj dosavadní život za bezproblémový. Žil aktivně, měl řadu přátel... Po půl roce v nové práci dostal první samostatný úkol. Pustil se do něj s vervou, ale brzy zjistil, že vůbec není snadný. S blížícím se termínem odevzdání výsledků začal být nervózní, podrážděný, hůře usínal, ráno se mu nechtělo do práce...

Je psychiatrie stále tabu?


Osobní příběh a zkušenost člověka se stigmatizací. Může vám pomoci pochopit žití s psychickými potížemi.

(Ne)mocná síla agorafobie


Píše-li se o agorafobii, jež je pokrevní a věrnou sestrou panické úzkosti, nacházím v odborné literatuře buď smutné fragmenty individuálních lidských osudů – jakési anamnézy věčného utrpení – nebo objevím popis symptomů nemoci a její stručnou charakteristiku.

Diskriminace


Nedávno mě moje neteř požádala, zda bych jí nepomohla napsat článek na téma Diskriminace. Daly jsme to dohromady a jelikož mě to téma zaujalo natolik, chci se o něj podělit s vámi.

Panická úzkostná porucha s depresemi – Příběh Jany


Janě je 24 let a již 10 let trpí panickou úzkostnou poruchou a depresemi.

Životní příběh


Životní příběh Veroniky Polesné pojednává o jejím boji s těžkým duševním a onkologickým onemocněním.

Schizofrenie - tragický příběh


Tragický osobní příběh 39letého Jiřího.

Paranoindní schizofrenie - příběh Petra


Osobní příběh 32letého Petra, který bojuje se svou nemocí.

Depresivní poruchy - příběh č. 3


Když Marie odcházela do důchodu, těšila se, že se bude starat o vnoučata, navštěvovat kamarádky...Na jaře byla tři měsíce u dcery, přes prázdniny se u ní vystřídala vnoučata, s kamarádkami vyrazily do lázní. Na podzim se situace změnila. Syn s rodinou se zastavil ob týden, kamarádky stále častěji nemohly a tak se stávalo, že byla Marie celé dny sama. Zkoušela se různě zabavit, občas vypomohla známé v obchodě, ale stále víc postrádala pocit naplnění.

Kontakty


Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, z. s.

Lublaňská 1730/21
120 00 Praha 2

+420 222 515 305

cmhcd@cmhcd.cz

Číslo účtu: 2247602504/0600
MONETA Money Bank, a.s.


IČ: 62936654
DIČ: CZ62936654


ČRA OPZ OPPPR Sprinx Bilatarál
© 2021 Centrum pro rozvoj péče o duševní zdraví, cmhcd@cmhcd.cz