Abilify, Amilia a funkční postižení orgánů

Dobrý den, potřebovala bych se zeptat na něco pro mě zásadního, zkoušela jsem to u lékařů(různé odbornosti) a nikdo se mi zatím k tomu podrobněji nevyjádřil, brala jsem pravidelně v minulosti abilify na schizotypální poruchu a pak jsem zkončila na jip aro s biliarni pankreatidou, údajně příčinou byl žlučník, který už nemám, je ale pravda že následně jsem se nechala znovu hospitalizovat na psychiatrii a čistě náhodou jsem v příbalovém letáku objevila že abilify může toto způsobit neochotně mi ho nakonec vyměnili za amilii, po operaci odstranění žlučníku jsem stejně zkončila zase na jip aro zase s pankretidou přesto že jsem tu amilii vynechala (zapomínala sem a neměla příznaky(hlasy)výsledek je chronická slinivka se špatnou funkcí občas zvýšené jaterní testy, nesmím už nikdy tuk atd (dieta č. 4)...teď navíc mi bylo snížena dávka léků na polovinu kvůli bolestivým průjmům a bolestem které se vyskytly ihned po požití a zapití obyčejnou vodou a pak nemůžu snídat kvůli bolesti, beru citalec a amilii dohromady miligramů za den amilia( 50 mg) citalec (20 mg), jestli je legální u mě takto postupovat nutit mě brát léky pernamentně bez přestávek ikdyž můžu zemřít a to riziko je po u mě už po všech lécích ikdyž mi to ještě nikdo neřekl takhle ikdyž po většinu období nemám hlasy... někdy přemýšlím o sebepoškození nebo sebevraždě a o tom že požiju léky na bolest co nemám předepsané a něco si udělám , nikdy sem nic takového neudělala
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, především bych Vám přál, abyste našla psychiatra, který by s Vámi na toto téma více mluvil a ke kterému byste měla důvěru. Shizotypální porucha hodně souvisí s povahou a léky u ní zabírají méně přesvědčivě, než třeba u schizofrenie. Lékař by neměl léky nutit, ale spíš doporučovat a ponechat si pacienta v péči i tehdy, kdy léky odmítá. Hlasy samotné nemusí vést k nutnosti léky brát, je mnoho lidí, kteří mají hlasy a nikdy u psychiatra nebyli (odkaz např. www.slysenihlasu.cz). Jinak souvislost pankreatitidy a užívání abilify popsána byla jako vzácný úkaz, já jsem se s tím v praxi nesetkal, ale jistě bych zvážil, zda jsou léky na místě a zda existuje varianta, která je neškodná. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Dle Vašeho popisu chápu, že se jedná o nelehkou situaci se zdravotními komplikacemi. Pokud dobře rozumím, byl Vám vyměněn lék abilify za amalii a berete citalec. Tyto léky pomáhají kontrolovat příznaky schizofrenní poruchy. Každý lékař, který Vás má v péči, by měl vědět, jaké veškeré léky užíváte, aby mohl vyloučit vzájemný vliv léků, případné zhoršení stavu. Tím by mělo být podporováno zdravotní a duševní zdraví. Z vlastní zkušenosti mohu říci, že změny léků jsem vnímala od lékaře jako podpůrnou metodu v léčbě, a hlavně jsem byla obeznámena o lécích a jejich změně. Při kontrolách či návštěvách jiných lékařů jsem vždy udávala léky, které užívám, ať už kvůli duševnímu nebo zdravotnímu stavu. Také jsem našla odvahu sdílet s někým jako např. s psychiatrem, psycholožkou, mamkou nepříjemné myšlenky na sebepoškozování, s jejich pomocí jsem dokázala řešit i tuto situaci. Pokud máte k někomu důvěru, ať už k odborníkovi, zkuste sdílet Vaše myšlenky na sebepoškozování. Na Vašem místě bych se pokusila o Vašich obavách pohovořit s odborníkem (lékařem, psychiatrem apod.), aby se předešlo něčemu horšímu. Odborník by Vám mohl vysvětlit, proč byly zvoleny konkrétní léky a jak pomáhají celkovému zdraví. Doufám, že jsem mohla pomoci, držím Vám palce a přeji štěstí a hodně zdraví.


Zpět na seznam