Abilify

Dobrý den, dcera má schizoafektivni poruchu už více než deset let. Pro vysazování léků nesčetně hospitalizací.Nyni je měsíc doma po 3,5mesicich v léčebně. Medikace valproat sodný, 20 mg olanzapin, 30 mg abilify. Moje otázka se týká abilify. Už v minulostí ji podle mého pozorování abilify vyvolávalo mánie,doktorkav léčebne mi to nechtěla věřit. Nyni má stále výkyvy nálad (pár dni přehnané aktivní, nespí,a pak dva dny nespí.Temer nejí, hubne,má strachy apod.A to po celý měsíc po propuštění z léčebny.Doktorka argumentovala tím, že abilify to nezpůsobuje, neboť dcera se zlepšovala (podle mě jen proto, že ji po měsíci v léčebně nasadili valproat).Zároveň doktorka připouštěla,že je dcera stále hypomanicka). Kdysi brala haloperidol a seroquel a to jí vždy po nasazení v léčebně během pár dnů zlepšilo stav. Před dvěmi dny jsem ji dala abilify jen 15 mg a je to lepší, začala jíst (predtim jen třeba jogurt a banán za den,bála se jídla).Moje otázka zní;vysadit abilify nebo aspoň snížit dávku a na kolik? A druhý dotaz, proč mi doktorka nechtěla věřit,že ji abilify tohle dělá,když jsem to u ní zažila (např.v minulostí útlum po depotu cisordinolu a mánie po depotu abilify a to se stále opakovalo(měla po 14 dnech injekcí abilify a pak zas cisordinolu).Děkuji moc za odpověď a omlouvám se za dlouhý dotaz.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, za normálních okolností se Abilify používá k léčbě manie a u některých pacientů to má zjevný efekt. Reaktivita může ale být velmi individuální a zkušenost pacienta s lékem bychom neměli podceňovat. Na otázku, proč Vám lékařka Vaší dcery nevěří, nemohu odpovědět, prrotože to nevím. Odpovědět by Vám mohla ona sama.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemám zkušenost s tímto lékem, tak tuto část dotazu musím nechat na panu doktorovi. Ale druhá část - že lékař nevěří pacientovi - je asi bohužel typická, nejen pro psychická onemocnění. Lékaři mají nemoc nastudovanou, ale celou širokou škálu reality určité nemoci i účinku léků znají často lépe sdružení pacientů, kde se sejde daleko pestřejší skladba zkušeností a je také víc času je sdílet. Napadá mě, že vám v tomto směru může být užitečný peer konzultant, tedy člověk s vlastní zkušeností, kterého dnes už často větší organizace zaměstnávají, aby právě tento aspekt znalostí do péče vnášel. Právě organizace pečující o schizoafektivní poruchy je myslím už mají jako členy týmu dost často. Třeba by to pomohlo i vám mít možnost s takovým pracovníkem věci konzultovat.


Zpět na seznam