Afektivní poruchy

Dobrý den, mívám poslední dobou změny nálad třeba jeden den je mi dobře užívám si sledování videí seriálů říkám si že jsem štastnej rád si uklidím mám ze sebe radost že je dnes hezky a další den třeba jsem naštvanej nedokážu se dívat na nic chytám u toho nervy bývá mi špatně a nedokažu dělat věci co dělám normálně hledal jsem si na internetu co by to mohlo být a našel jsem jen afektivní porucha ale tam píšou,že se nálada mění po dvou týdnech a víc, ale ja to mívám tak na střídačku jeden den dobrá nálada druhý den hrozná nálada nevíte čím by to mohlo být? Díky za odpověd.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, změny nálad mohou souviset s mnoha okolnostmi, které je dobré zjistit, než diagnostikujeme afektivní poruchu. Začít mohu tím, že určitými výkyvy nálady trpí mnoho z nás. U části lidí, toto může ovlivňovat jejich citlivá povaha, která může souviset s tím, jak se u nich vyvíjel vztah k sobě a druhým, zde může být střídání trýznivější a může již vyžadovat léčbu. Výkyvy nálad pozorujeme také u lidí, čelících dlouhodobému stresu, který nejsou s to zvládnout, nebo u lidí, kteří mají tendenci řešit své problémy návykovými látkami, např. alkoholem. Co se pak týká afektivních poruch, tak model, se kterým se srovnáváte, tedy delší periody změněné nálady (většinou jde o delší interval než 2 týdny), patří ke klasickému modelu bipolární afektivní poruchy či periodické deprese. Jsou však i afektivní poruchy, které nemají takto typický průběh. Ve webovém poradenství se Vám může dostat takto obecných výkladů, ale chcete-li se více dovědět, jak tomu je právě u Vás, neobejde se to bez odborného vyšetření.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, myslím, že podobné výkyvy nálad míváme všichni, aspoň já tedy ano. Mám zkušenost z úzkostně-depresivní poruchou, ale tyto nálady k ní ani nepřičítám, věřím, že jsou více méně normální. Často si na vědomé úrovni ani neuvědomuju, co mi náladu tak zkazilo, ale snažím se nějak ten začarovaný kruh hlavně přetnout – protože když jsem v této náladě, nacházela bych pro ni stále více důvodů, vidění světa se mi zúží a nacházím v něm převážně to černé. Takže to chce najít si způsob (každý svůj), který mi funguje, abych dokázala zase vidět v životě i to dobré. Mně osobně funguje jít ven, do přírody, setkat se s někým milým apod., být sama u videí mi moc nepomáhá. Pokud ale míváte nesnesitelné stavy (píšete, že vám bývá špatně a cítíte se vynervovaný) a jsou dlouhé, znám to také moc dobře, to jsem mívala, když byla moje porucha aktivní a při síle. Tehdy mi bylo tak zle a tak dlouho, že jsem si přála nebýt, nedovedla jsem si představit, že bych v takovém stavu měla žít, bylo to nad moje síly. Tehdy jsem vyhledala odbornou pomoc, pomohly mi léky, ale především psychoterapie. To ale nemusí být váš případ, těžko na dálku odhadnout, jak moc zle vám je. V každém případě řešení existuje a nejste sám, kdo něčím podobným prochází. Zvažte, co dál. Držím vám palce.


Zpět na seznam