Akutna psychoticka porucha podobna schizofrenii

Dobry deň. Mam 16 rokov. Bola som mesiac na psychiatrii kvoli tomu tej chorobe. Beriem rispen 2,5mg a aripiprazol 15 mg. Vrátila som sa pred týždňom domov a furt ma nebavi nic. Newiem sa sustredit ani ucit a nechodim do skoly a ani nechcem. A je pre mna vycerpavajuce hovoriť aj ked len s rodinou. Mama hovori ze nemam pevnu vôľu. Chcem uplne odist zo skoly. Preto pytam sa ci moze byť zo z tej choroby alebo to nesuvisi. A este ci z toho bude schizofrenia.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, po proběhnuté akutní psychóza zpravidla přichází stavy, které popisuješ. Člověk se těžko soustředí, ztrácí motivaci, věci, které dřív zvládal se stávají obrovským problémem, stav připomíná depresi. Nemá to co dělat s vůlí, to by mohl Tvým rodičům vysvětlit psychiatr. Člověk by v takovémto stavu neměl dělat závažná rozhodnutí, škola se dá například přerušit ze zdravotních důvodů. Většinou se stav časem zlepší. Pomoci zde může také psychologická léčba - psychoterapie a psychoedukace, kde se pacient o sobě a svých potížích může dovědět více. bývá užitečné, pokud se do tohoto procesu zapojí celá rodina. Tím se může předejít dalším relapsům nemoci a rozvoji schizofrenie.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Z Vašeho dotazu jsem vyrozuměla, že je to Vaše první zkušennost s hospitalizací na psychiatrii. Nevím sice s jakou "chorobou" jste se léčila. Z osobní zkušenosti vím, že lékaři po první atace neradi určují diagnózu. Nejdřív jsem se zlobila, protože jsem chtěla vědět , co mi je. A možná taky proto, že když se něco pojmenuje, máte pocit , že se tomu můžete lépe bránit. Nasbírat více informací a odpadá strach z neznámého. Dnes s odstupem času, mám jiný názor. Vím , že někdo může mít jenom jednu epizodu za život. Pro něj není podstatné , jak se nemoc jmenuje, ale to, že víckrát nemusí přijít. A že se po čase vrátí ke všemu, co měl rád před onemocněním. Ke svým koíčkům, práci /škole/, přátelům. Taky vím, že duševní nemoc nemusí znamenat slabou vůli. Samozřejmě , že útok nemoci je velký zásah do Vašeho prožívání. Uvádíte sníženou pozornost a oslabenou vůli. Může se jednat o přechodný stav. Být já na Vašem místě, pokusila bych se domluvit s rodiči a společně se zeptat ve škole, jestli bych jí ze zdravotních důvodů mohla přerušit a na jak dlouho. /Popřípadě na individuální plán./ A zkusila bych to po čase se školou znovu. Hodně štěstí na Vaší cestě k uzdravě. Katka


Zpět na seznam