Akutní polymorfní psychotická porucha s příznaky schizofrenie F231

Dobrý den. V dubnu 2021 mi byla diagnostikována akutní psychotická porucha s příznaky schizofrenie F231, kdy jsem byla 14 hospitalizována v PL Bohnice, poté jsem byla propuštěna do domácí péče a měla jsem PN. Beru léky reagila 3mg. Je mi 30 let a byla to moje první zkušenost s touto nemocí i první hospitalizace. Protože jsem se cítila dobře, ukončila jsem PN a nastoupila koncem června do práce. Ale v práci jsem vydržela jen 4 dny. Vůbec jsem nespala, byla jsem strašně unavená, v práci jsem pracovala velmi pomalu, vše kontrolovala a měla pocit, že nezvládám, přestože jsem prý žádné chyby neudělala. Proto jsem si musela vzít opět neschopenku, na které jsem dodnes. Ráda bych se zeptala, zdali je možné, že jsem nastoupila do práce moc brzy a jak poznám, že již mohu nastoupit do práce, abych vše dobře zvládla. Léky beru reagila 3 mg 1 dopoledne a jsem unavená, kdy si 2x denně lehnu a odpočívám. Prosím je únava po práškách nebo ještě nemocí? Strašně ráda bych se co nejdřív uzdravila a nastoupila do práce. Můžete mi prosím poradit jak si poradit s únavou a rychlým návratem do zaměstnání?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Reagila u většiny pacientů únavu nezpůsobuje. Naopak akutní psychóza mayl většinou hodně vyčerpá a zotavování trvá často i řadu měsíců. V tom je třeba mít trpělivost, protože to opravdu chce čas a nelze to urychlovat pod tlakem. To může být k neprospěchu věci, ostatně peer poradkyně o tom píše z vlastní zkušenosti. Po odeznění psychotického stavu je také vhodné využít psychologické a psychosociálně rehabilitační formy léčby, které pomohou k zotavení. Pokud jste z Prahy, tak tyto služby ambulantní poskytují např PN Bohnice, DPS Ondřejov, klinika Eset nebo Fokus Praha.
Avatar

Katka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz, ve kterém se doptáváte, jak se rychle navrátit do práce a jak zatočit s únavou. Mám sice jinou diagnózu, ale vzpomínám si, jak jsem bojovala s návratem do práce po první atace, i já. Odmítla jsem nabídku invalidního důchodu. Chtěla jsem se vrátit do práce. Nevěděla jsem, co mě čeká. S poměrně velkou dávkou léků jsem nastoupila do práce. Následovala velká únava. Usínala jsem o svačinach na stole. Káva nepomáhala . V práci jsem byla pomalá. Následovaly problémy v práci. Další stres. Dnes vím, že všechno má svůj čas. I rekonvalescence. Pomáhalo mi dodržovat denní režim. Chodit pravidelně na procházky. Odpočívat. Když jsem byla stabilizovaná, společně s lékařkou jsme snižovaly dávku léků. S tímto procesem přišla i energie, tak potřebná v práci. Dnes mám minimum léků a v práci se mi myslím daří. To samé přeji i Vám. Hodně štěstí. Katka


Zpět na seznam