Anafranil

Dobrý den, cca 5 týdnů beru nově Anafranil na deprese a úzkosti, dostali jsme se až na dávku 125, zabral mi dobře, ale kvůli nežádoucím účinkům (motání hlavy) jsme museli snížit na 100 , poté ještě na 75 ( mravenčení, brnění, třes). Na dávce 75 se mi ale vracejí úzkosti, byť v krvi mám pořád dostatečné hladiny. Myslíte, že návrat úzkosti při snižování je dočasný a zlepší se to. Nebo bude nutné přejít na nějaká jiná antidepresiva (otázka na jaká, jelikož jsem již leccos vyzkoušela) nebo je možné ještě nějaký jiný lék na úzkosti přidat k Anafranilu? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zda jde o problém dočasný či nikoli nemohu předpovídat, každopádně Anafranil v rozumné dávce lze kombinovat i s jinými farmaky, které úzkost potlačují.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Zároveň je pro mě těžké ho zodpovědět, protože Anafranil neznám z vlastní zkušenosti. Obecně se ale dá říci, že čím vyšší dávka, tím účinnější by měla být. Zároveň se zvyšuje i míra nežádoucích účinků. Cílem je najít optimální vyvážení mezi těmito dvěma aspekty. Všechny možné postupy, které jste vyjmenovala, jsou možnými strategiemi – počkat na příslušné dávce delší dobu, zvolit jiný preparát nebo kombinovat. Pomoct by měl určitě Váš ošetřující lékař, který zná lépe a déle Vaši situaci. Co mohu říct z vlastní zkušenosti, že hledání optimální medikace trvá opravdu až několik týdnů a někdy je třeba zkusit mnoho kombinací. Přeji hezký den.


Zpět na seznam