antidepresiva a sexualita

Dobrý den, mám dotaz ohledně užívání antidepresiv a sexuality. Léčím se již delší dobu s úzkostnědepresivní poruchou a beru v současné době venlafaxin 150 mg a trittico 150 mg na noc. Protože se úzkost nelepšila, byl mi předepsán olanzapin 5 mg, po kterém úzkost ustoupila. Trápí mě však naprostá impotence a nevím jak z toho ven. Je mi sice psychicky lépe, ale tento problém mě velmi trápí a po pravdě mě představa doživotního celibátu děsí. Tyto léky sice pomohou, ale vyrábí armádu impotentních pacientů. Probral jsem to s doktorem a zkoušeli jsme i jiná AD, která toto nezpůsobují, ale zase neúčinkovala na mé psychické problémy. Připadám si jako v pasti. Myslíte, že je vůbec nějaká šance nebo způsob, jak zase navrátit ztracenou sexualitu? Myslíte, že vzhledem k tomu, že dobře zabral na úzkost olanzapin, že by bylo možno postupně vysadit AD a být jenom na něm??
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Trittico by na potenci nemělo mít negaticní vliv, spíš je tomu naopak, v případě venlafaxinu bývají sexuální dysfunkce jedním z poměrně častých nežádoucích účinků, není to ale úplně pravidlem. V léčbě úzkostných poruch existují strategie, jak uprtavovat léčbu tak, aby tento nvedlejší účinek nebyl, nicméně to je třeba probrat s Vaším lékařem. Na zvážení je také psychoterapie.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Odpovídám z pozice ženy. Odbornou část ohledně léčiv ponechám na odborníkovi, psychiatrovi. Sama se mohu vyjádřit k naději, kterou ve Vaší situaci vidím. Já i ostatní pacienti jsme byli ujišťováni, že v dnešní době existuje mnoho možností, jak vyladit medikaci, aniž by muž musel trpět impotencí. Vím, že je to velmi citlivé téma. U mě osobně se podobné potíže objevovaly ne až tak moc jako reakce na medikaci, ale spíš jako reakce na současný duševní stav. Podobný příklad mám i s léky na spaní. Přestože beru stále ty stejné, potíže se spánkem jsou někdy horší a někdy lepší. Svou léčbu můžete podpořit psychoterapií. Podle mě je to důležitá součást zotavení. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam