Antidepresiva ano či ne.

Mé problémy začaly po smrti maminky.Maminka nastydla a skončila na infuzích v nemocnici,chytla covid, dostala špatné léky a praskly jí vředy. Operace dopadla dobře, ale začal zápal plic, kterému nakonec podlehla.Byla jsem s ní až do konce. Po očkování na covid u mě začaly výčitky, že jsem jí vůbec do nemocnice dovezla, že mohla ještě žít.Byla jsem zničená. Praktik mi nasadil antidepresiva.Bylo mi po nich špatně, tak mi nasadil Remood 1 tbl. ráno a Lexaurin. Celý týden jsem jen ležela v posteli, zvracela, měla průjem, nespala jsem.Nebyla jsem schopná stát,třes celého těla, bušení srdce,apnoe... Zhubla jsem 8 kg a z krevních testů se ukázalo, že mám 10x zvýšené jaterní testy. Remood jsem vysadila. Stále se mi točila hlava a bylo mi zle od žaludku, třes, motání hlavy, tinitus, také jsem měla ochrnutou levou ruku a brnění v celém těle. Internista mě poslal k neurologovi. Ten mi předepsal na chonickou bolest Lyricu.Zjistil, že mám zůžení na C5 a C6.Po třech dnech užívání mě odvezla rychlá. Omdlela jsem a měla vysoký krevní tlak170/104.Dostala jsem infuze a lék vysadila.Byla jsem u psychiatra a ten mi řekl,že truhlení trvá a že mi AD nedoporučuje, psychoterapie ano a Bachovi kapky.Že můj stav je normální.Internista Remood nedoporučuje.Dle psychoterapeutky jde o syndrom vyhoření a AD nedoporučuje.Praktik si myslí, že se jedná o posttraumatickou stresovou poruchu a jedině 1/2 Remood mi pomůže.Stav se hodně pomalu zlepšuje.Čí radu mám poslechnout.Děkuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, ať již jde o syndrom vyhoření, nebo o posttraumatickou stresovou poruchu (PTSD), tak u obou má své hlavní postavení psychologická léčba, tedy psychoterapie. Antidepresiva části lidem mohou ulevit, záledží na stavu. Vy konstatujete, že se Váš stav pomalu zlepšuje, v takovém p=řípadě bych rozhodnutí o nasazení antidepresiv nechal na Vašem rozhodnutí. Držím púalce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám jak zkušenost s úzkostně depresivní poruchou, tak se ztrátou mých rodičů a i když mě potkala v dost dospělém věku (kolem padesátky), je to prostě jedna z nejtěžších životních ztrát. Proto mě na prvním místě napadá, že je naprosto pravděpodobné, že všechny vaše zdravotní potíže mají tento původ a je relativně jedno, jaká je přesně diagnóza. Citlivý člověk si nejen v dnešní covidové době klade otázku, zda se při umírání rodičů postaral dost, zda neměl udělat víc nebo něco jinak, atd. Pokud se v tomto uvažování zacyklíme, můžeme si způsobit velké utrpení, které po čase přejde z vědomé mysli do podvědomí a signalizuje ho tělo. Jakkoli to zní paradoxně, dostat se ze všech psychických potíží mi nejvíc pomohlo mluvit o krizích, které je odstartovaly. Vřele vám proto můžu doporučit vymluvit se ze všeho, co probíhalo kolem úmrtí vaší maminky, v psychoterapii. Je sice bolestné se do vzpomínek vracet, ale právě tím, že se znovu otevřou a prožijí, může je člověk i s odstupem času ještě jednou oplakat a dojít ke smíru. Je dobré věnovat tomu několik sezení ne příliš dlouho od sebe, aby tento bolestný, ale v konečném důsledku velmi osvobozující proces proběhl během pár týdnů a dočkala jste se úlevy. Léky mohou být pomocí, abyste tím prošla, ale nemělo by jich být tolik, že vás utlumí a zabrání tak vlastně znovuprožití a vyplavení veškeré bolesti, která ve vás zůstala někde zapouzdřená. Napadá mě příměr k operaci - taky je bolestná, ale nakonec uleví. Držím vám palce, ať se vám to povede, a přeji hodně sil a trpělivosti.


Zpět na seznam