Antipsychotika, antidepresiva a přibírání

Dobrý den. Mé diagnózy jsou akutní psychotická porucha a postschizofenní deprese. Momentálně beru Rxulti/2mg a Citalec/40 mg. Psychóza mě postihla v roce 2018 (60kg váhy), postschizofenní deprese r.2021. Od roku 2018 stoupala postupně má váha, v současnosti mám 40kg navrch a já jsem zoufalá. Medikaci v životě nevysadím bez porady s lékařem, psychóza byla mým nejotřesnějším zážitkem v životě. Spolupracovala jsem s nutriční poradkyní, ale za 3 měsíce jsem zhubla pouhých 5kg. Podle tehdejšího vážení v Nutriadiptu jsem měla přes 50 kg tuku, i viscerálního, 40 kg svalové hmoty (rok 2020). Po diagnóze postschizofenní deprese a antidepresivech jsem opět začala přibírat. Nyní se pohybuji okolo 100kg. Jsem obézní, s výrazným až "těhotenským břichem", mám bolesti bederní oblasti zad a křeče v lýtkách a stehnech při chůzi. Pohybu jsem se kvůli bolestem vyhýbala, jediná možnost jsou Nordic hole a chůze. Častěji narážím na poznámky, zda nejsem těhotná či že jsem skutečně obézní a měla bych s tím něco dělat. Jsem demotivovana, protože tuším, že medikace mi nedovolí shodit hormonální bříško. Poraďte, prosím.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, přibírá se zejména po některých antipsychotikách (např. Rxulti). Existují i taková, po kterých se příliš nepřikbírá. To, že jste za asistence nutriční poradkyně zhubla 5kg za 3 měsíce není zas tak špatné. Poradil bych se s lékařem, zda medikaci neupravit, také bych s ním pohovořil o výhledu co se týká vysazení, s nutriční terapeutkou bych pokeačoval ve spolupráci. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Jak popisujete, trápí Vás přibírání na váze a s tím spojené další okolnosti. Přírůstek hmotnosti je bohužel jeden z vedlejších účinků některých léků proti depresi – antidepresiv. S tímto faktem se často setkávám i u mých klientů. Při užívání medikace se sice začali cítit lépe, ale zlepšil se i jejich apetit (chuť k jídlu). Poté se snažili změnit jídelníček, provozovat více sportu a výsledky nebyly bohužel tak úspěšné. Vy jste dokonce vyhledala nutriční poradkyni, jak dále píšete. A zároveň kvůli bolestem je omezen pohyb. V takové situaci je tzv. „každá rada drahá“. Při užívání léků naše tělo reaguje různě, u jednoho změnou váhy a u druhého se nestane nic. Je naprosto pochopitelné, že pokud my ženy přibereme, tak nás to může hodně trápit a začneme možná ztrácet i naši vlastní sebehodnotu, necítíme se dobře ve vlastní kůži. Nevím, zda se Vám podařilo, o tomto trápení mluvit s Vaším lékařem, který Vám léky předepisuje. Nebojte a nestyďte se, s ním o svých starostech promluvit. Může Vám třeba léčbu upravit a vybrat jiný lék, který Vám bude vyhovovat více. Následující rady asi už nejspíše znáte, jako dbát na zdravý životní styl, zaměřit se na vyvážený jídelníček (zelenina, ovoce, ryby, potraviny bohaté na vlákninu atd.), udržovat pravidelnou pohybovou aktivitu (svižná procházka, jízda na kole …). Je pravda, že po čase se pravidelná aktivita dokonce odrazí i na naší náladě. Dále je důležitý i spánek jako čas k odpočinku, dodržovat spánkovou rutinu, neponocovat apod. Já osobně obdivuji každou ženu s ženskými křivkami nebo „s kily navíc“ (láskyplně a s úctou je nazývám „boubelky“), která vyjadřuje svou osobnost. Nevadí jí, co si kdo myslí a ještě k tomu dokáže s noblesou (i za pomoci vhodné volby oblečení) kráčet životem jako královna. Vím, že kolikrát za tím vězí i proces, kdy si žena časem osvojila „metodu“ láska vůči sobě samé. Dokázat vidět (kromě svých slabůstek) i své přednosti, umět se ocenit, udržovat si pozitivní myšlení a nenechat se zviklat negativními věcmi nebo narážkami - to je umění, kterému se snad každá po svém můžeme přiučit. Doufám, že jste mohla načerpat nějakou inspiraci či tip na Vaše starosti. Držím palce, ať se Vám daří lépe. Přeji hodně štěstí, pohody a hlavně to zdraví. Mějte se hezky.


Zpět na seznam