Bipolárka typu 1 bez léků

Dobrý den, byla mi diagnostikována bipolární afektivní porucha a poslední velikou epizodu jsem měl v srpnu 2019, kdy jsem pro ni byl na pětitýdenní hospitalizaci - manická fáze bez psychotických symptomů. Nyní beru léky valproát 1250 mg/den, quetiapin 400 mg/den, aripiprazol 10 mg/den a escitalopram 5 mg/den. 8.6. mám vstupní vyšetření u nové psychiatričky (svého lékaře opouštím, jelikož si myslím, že mě "futruje" zbytečně vysokými dávkami antipsychotik a z toho důvodu mi to nemyslí tak jako před nimi a nemůžu tak úspěšně studovat jako dříve) a chci se jí zeptat, zda by mě nedozorovala při postupném vysazování léčiv. Myslíte si, že bych mohl fungovat bez antipsychotik a antidepresiv, jen s valproátem? Nebo je má diagnóza příliš závažná?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, nemohu posoudit, jak byste mohl bez antipsychotik fungovat konkrétně Vy, protože je to individuální. V okruhu svých známých mám člověka, u kterého se BAP 1. typu jasně projevila a teď je 20 let bez jakékoli medikace. Dlužno ale říci, že podstoupil intenzivní psychoterapii a podstatně změnil svůj život. V péči mám pak pacienty s touto poruchou, kteří jsou "pouze" na stabilizátorech nálady (např. valproát či lithium) a jsou v remisi (nemoc se neprojevuje). Což ale neznamená, že jsou bez léků. Stabilizátory jim k udržovací léčbě stačí a při případném relapsu by byla antipsychotika na místě, třeba na přechodnou dobu k překonání krize. No a nakonec jsou pacienti, kteří, aby dosáhli dlouhodobé remise, potřebují užívat kombinaci (např. stabilizátory a antipsychotika, někdy antidepresiva). Jak vidíte, paušální doporučení tady dát nemohu, nicméně přeji Vám, abyste našel lékaře, s kterým se o tom dá vést dialog a kterému budete důvěřovat a aby byl další vývoj pro Vás co nejpříznivější.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, dobře chápu Vaši situaci. Mojí diagnózou je také bipolární porucha a podobné otázky jsem si kladla od začátku, kdy mi bylo diagnostikováno toto onemocnění. Měla jsem velkou averzi k užívání psychiatrických léků, jejichž vedlejší příznaky jsem těžce snášela. Připadala jsem si otupělá, bez energie, měla jsem pocit, jako by se ze mě stal někdo jiný. Nakonec se mi po celkem náročném vyjednávání se svým psychiatrem podařilo brát pouze lithium a v občas rivotril (když jsem nemohla usnout). Po nějaké době jsem vysadila i lithium a fungovala téměř deset let bez medikace. Pak se ale znovu objevily manické epizody, hospitalizace, následovaly těžké deprese a to jsem se už bez léků neobešla. Trvalo celkem dlouho, než se můj stav znovu stabilizoval, než jsem mohla postupně vysadit antidepresiva. Nyní užívám opět lithium a slabý „mix na spaní“. Toho bych se také chtěla zbavit a zůstat pouze u lithia, se kterým se cítím v pohodě. Podle mé letité zkušenosti lze fungovat pouze se stabilizátorem nálady, chce to ale dodržovat celkem striktní pravidelný režim. Mně například zásadně pomohlo, když jsem přestala pít alkohol. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam