Bipolární afektivní porucha, panická úzkostná porucha

Hezký večer, Obracím se na Vás s prosbou, jak pomoci mému muži. Po prodělání onemocnění covid se u mého muže v březnu tohoto roku rozjela silná mánie. Bratr jej vzal k paní doktorce - psychiatricce a byla mu diagnostikovana bipolární afektivní porucha ve fázi manie. Začal užívat léky - nejprve olanzapine, pak zalastu, později mu byla předepsaná Egolanza 20 mg denně večer.A po zhruba třech měsících se z manie propadl do těžké deprese, přibližně od června mu tento stav trvá. Nasazen Lamictal - 100 mg ráno a 100 mg večer plus ráno ještě 20 mg Brintellix, takto to muž užíval cca 2 měsíce, ale vůbec nepocitoval žádnou změnu. Ke své paní doktorce už nechce jít, ztratil k ní prý důvěru, léky momentálně odmítá brát, trvá to zhruba 14 dní, kdy je zcela bez léků. Je nešťastný, skleslý a stále mluví o tom, že už nechce žít, že se nechce probudit, atd. Mám o něj velký strach. Před měsícem ho jeho bratr přesvědčil do léčebny, byl tam ale dva dny, podepsal revers a šel domů. Jak mu pomoci, když to, co by mu mohlo pomoct odmítá? Nechce k psychiatrovi, nechce léky, terapie, pohyb, nechce zavolat záchranku, odvést na pohotovost, nechce nic. Co pro něj mohu udělat a jak takovou situaci řešit, přijde mi to zoufalé a bez východiska, když on sám nechce pro to udělat nic, kam se obratit? Děkuji, pokud jste dočetli až sem. Mému muži je 29 let, máme spolu dvě malé děti. Trápí nás to všechny.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je pravda, co púíše peer poradkyně, je třeba podporovat k léčbě a nabízet pomoc při sjednání péče, máte-li dojem, že hrozí reálné riziko sebevraždy, je třeba volat záchranku. Z mé letité zkušenosti patří deprese, která přijde je v rámci bipolární poruchy po manii, k těm farmakoterapeuticky nejobtížněji ovlivnitelným a také k těm nejdelším. Nakonec ale vždy odezní, často je třeba s léky více experimentovat. Při hospitalizaci pak pomáhají elektrokonvulze, tam se účinek dostaví rychleji. Můžete problém probrat na některé z linek důvěry, např. 284016666, nebo jiné. Držím palce.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Cením si Vašeho dotazu. Bohužel při bipolární afektivní poruše se střídají období mánie a deprese. Mánie je člověku příjemná, už mnohem méně jeho okolí, je to náročné období. Pak přicházejí období deprese, která jsou velice těžká. Člověk se cítí opravdu mizerně. Stává se demotivovaným a třeba i odmítá léčbu, odmítá všechno. Je veliká škoda, že Váš manžel vysadil léky. Jejich nevýhoda je, že začnou často působit po poměrně dlouhé době, v řádech týdnů. Sama bych to nevzdávala a stále motivovala k návštěvě psychiatra. Lze využít i neziskových organizací. Mám zkušenost s Fokusem. Mohou Vašeho manžela kontaktovat, třeba s ním promluvit, promluvit s Vámi. Pokud už se někdo dostane do takové fáze, že je zde reálné riziko nějakého ublížení, většinou dojde k hospitalizaci nedobrovolné. Je to sice veliká zátěž pro všechny. Zažila jsem to na vlastní kůži. Ale někdy není jiné východisko. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam