Bipolární porucha

Dobrý den, dva roky se scházím s klukem,ktery trpi touto nemocí a již se léčí.znam ho jiz od detstvi a nějakým způsobem jsme si našli k sobě cestu po rozchodech,kdy se me zeptal,co bych s ním chtěla mít atd.vnimala jsem to tak, ze jsou city na obou stranách,bohuzel mé sex.zkusenosti jsou nulove a on se to dozvěděl nedavno. Celkově se mame fajn, nez neco ja vytahnu a to pak létají z jeho strany vulgarity az přání abych umřela..mam ho rada, jen nevím co delat, aby zas projevil snahu mluvit a neco budovat,a nějak se posunout v tom sexu,kde jsem.ho doteď v postavě odmitala.. Opravdu je pro ně vse mnohem horší než pro nás normální jedincrr? Dekuji Anežka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, je pravda, že bipolární porucha u jednoho z partnerů může vztah poznamenat, někdy i rozvrátit, na druhou stranu to nelze takto paušálně tvrdit. Řada lidí s touto poruchou má velmi pevné a dobré vztahy. Ve vztahu hraje velkou roli také povaha partnerů. Bipolární porucha do vztahu vstupuje především tehdy, je-li pacient v manii či depresi. V době remise (období, kdy se nemoc neprojevuje) mají na vztah vliv spíše povahové vlastnosti partnerů, tak, jako je tomu u většiny lidí.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si, že se obracíte na naši poradnu. Mluvíte o z Vaší strany komplikovaném vztahu s klukem, kterého máte ráda. Znáte se dlouhou dobu, ale ne vždy vztah funguje. To, že se léčí, může mít samozřejmě vliv na jeho schopnost vytvářet důvěrný vztah. Při bipolární poruše dochází ke změnám nálad, které je někdy těžké zpracovat. Jak pro něho, tak pro okolí. Proto možná se občas uchýlí až k vulgaritám, což, věřím, mu je později líto. Možná i pro něho není sexuální zkušenost jednoduchá a cítí se pod tlakem. Ale to je pouze moje spekulace. Ve vztahu jste na radosti i starosti dva a oba dva se musíte cítit komfortně. Jeho nemoc mu může jeho situaci ztěžovat. Za sebe bych se snažila brát na toto ohled, ale chránila i sebe. Neztrácela naději, mluvila bych o svých pocitech a přáních a snažila se tím partnera vtáhnout do společného budování vztahu, o které stojíte. Přeji mnoho sil.


Zpět na seznam