Bipolarni porucha 2 typy

Dobry den, letos v unoru mi po mnoha letech misdiagnozy, byla diagnostikovana Bipolarni Porocha 2. typu. Ziji v Belgii a stale se ucim prijimat zapadnI medicinu jak se to da. V unoru mi byl nasazen Lamotrigine spolu s Trazodonem, coz ze zacatku fungovalo skvele ale zrejme diky nekolika spoustecum ( koronavirus, atd, atd) Lamotrigine prestal fungovat. Nyni mi muj psychiatr chce nasadit Depakote. Vi o tom, ze bych si moc prala miminko a ze jsem jiz mnohokrat vyjadrila pozitivne k ECT. Mohli byste mi prosim poradit, jak mam postupovate?Je mi 38 let a miminko bych strasne chtela a proto mi ECT prijde jako spravne rozhodnuti. Plus po poporodu bych samozrejme nechala lecit. Dekuji za odpoved. Jsem jiz zoufala, jelikoz doktori se se mnou odmitaji prilis mnoho bavit!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Depakote u nás registrován není, ale je to lék, který obsahuje valproát, který se v ČR používá pod jinými názvy. Tato látka je sice éčinným stabilizátorem nálady, ale nemá se podávat ženám, které by mohly otěhoitnět, tím víc pak těm, které otěhotnět chtějí. Každá pacientka má o tomto být náležitě poučena. U žen, které si přejí otěhotnět je ECT jedním z možných řešení, jak jejich stav stabilizovat, v ČR se to provádí za hospitalizace.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mojí diagnózou je také bipolární porucha, ale s léky, které jste užívala či užíváte, nemám zkušenost, stejně jako s lékem Dekapote. Brala jsem jiné stabilizátory nálady (valproat/depakin). Ty mi ale nevyhovovaly a nyní jsem velmi spojená s lithiem, u kterého nepociťuji žádné negativní vedlejší účinky. Co se týče Vašeho rozhodnutí ohledně miminka, myslím, že by to mohl být správný krok, když si to takto přejete. Jen bych byla na Vašem místě velmi opatrná, co se týče zdraví, bezpečí a zázemí jak Vašeho, tak dítěte. A o tom by s Vámi lékaři rozhodně mluvit měli. O ECT téměř nic nevím, takže se k tomu nebudu vyjadřovat. Vím ale, že některé mé kamarádky s diagnózou BAP dítě mají a zvládají je bez problémů vychovávat stejně, jako jiné matky. Přeji Vám hodně štěstí a moc držím palce.


Zpět na seznam