Bipolární porucha

Zdravim již mnoho let se léčím s bipolární poruchou.Pracuji manuálně.Mam i spoustu jiných zdrav.problemu.Lekarka navrhuje ať si zkusím zažádat o invalidni důchod.Mam ale obavy o budoucnost,aby mě zaměstnali a nepropustili z práce.Mam 54 roku.Dekuji za odpověď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, souběh invalidity současně s pracovním poměrem žádný zákon nezakazuje, naopak invalidní důchod má kompenzovat znevýhodnění, které člověku přináší jeho zdravotní stav. Pro zaměstnavatele může být naopak výhodné, zaměstná-li osobu invalidní či zdravotně znevýhodněnou, protože na vytvoření takového místa dostává od státu příspěvek. Samozřejmě nemohu předvídat případný postoj a předsudky Vašeho současného zaměstnavatele, nicméně výše zmíněný souběh je možný a v praxi se uplatňuje.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je skvělé, že pracujete i při nemoci. Vaše obavy chápu. Ne každý zaměstnavatel má pochopení, když zjistí, že jeho zaměstnanec má psychické problémy. Hodně záleží, zda to ten váš o vás ví. Na druhou stranu, ten, kdo zaměstná někoho se zdravotním znevýhodněním, z toho může mít nějaké finanční výhody. Nevím, jestli vám váš celkový zdravotní stav umožňuje ještě chodit do práce. Pokud můžete stále pracovat a bojíte se diskriminace, ještě bych to s lékařkou probrala, zda to není zbytečné. Pokud chozením do práce zhoršujete váš zdravotní stav, pak by byl invalidní důchod řešením. Představoval by pro vás stálý příjem i v době, kdy nemůžete pracovat. Ale můžete pracovat i při důchodu. Existují určitá pracovní místa, která jsou vyhrazena pro osoby s důchodem, dá se uplatnit i na jiných místech.


Zpět na seznam