Bipolární porucha

Dobrý den, Mám bipolární poruchu a poslední rok se mi neustále vrací deprese i mánie, v intervalech následujícíh rychle za sebou nejdřív byly oba stavy 3měsíce,pak 2 měsíce nyní 1měsíc. Beru Venlafaxin, deniban, lamotrigin. Vždy mi ho doktorka zvýší, když mám depresi, pak je to příliš zvýšené-jesm v manii ˇhypomanii?), tak to sníží trochu a pak víc a pak se zas dostanu do deprese... To že nemám jen deprese se zjistilo celkem náhodou cca před rokem, předtím mě léčili 6let na deprese. Má terapeutka mi stále radí , ať se obrátím ještě na jiného doktora, někteří z blízkého okolí mi radí i hospitalizaci. Bipolární porucha mi už ukončila několik zaměstnání, v rodině tím dost trpí. Je možné, že člověk s bipolární poruchou je bez příznaků? Jak se k tomu dostat? Příp. doporučil byste nějakého lékaře?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, bipolární porucha může mít u různých lidí různý průběh, přestože diagnóza zůstává stejná. Při Vašem dotazu se mi vybavili hned tři lidé, kteří jsou v plné remisi již více než 10, jeden dokonce více než 20 let, přičemž farmakoterapeutická strategie byla u každého jiná, navíc u některých sehrála roli také psychoterapie, která je naučila mimo jiné také efektivnějším strategiím, jak zvládat stres. U častého střídání manických a depresivních epizod je jistě třeba se zamyslet nad léky, které stabilizují náladu, ve Vašem případě je to lamotrigin, nicméně je jich více a strategií jejich použití a kombinací je také víc.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, rozumím tomu, co popisujete, mojí diagnózou je také bipolární porucha. Mám s touto nemocí letitou zkušenost, ze začátku jsem zažívala hlavně mánie, později se přidaly deprese. Mám za sebou několik hospitalizací, ale i dlouhá období bez jakýchkoliv problémů. Asi deset let jsem prožila téměř bez léků a příznaků, takže vím, že to jde. Myslím, že je dobré mít lékaře, kterému důvěřujete, držet se jeho doporučení a vyvarovat se možných spouštěčů nemoci (u mě to byl například hlavně stres a vyčerpání). Také mi připadá důležité hlídat si denní režim, dělat věci, která Vás naplňují, mít pozitivní vizi a víru, že i s nemocí lze žít kvalitní život. Nevím, koho bych Vám konkrétně mohla doporučit, mám ale dobrou zkušenost s oddělením 27 v Psychiatrické nemocnici Bohnice v Praze, které se specializuje právě na pacienty s bipolární poruchou. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam