BSAP diagnostikována před více než 10lety

Dobrý den, dnes je 22.6.2022 a je tomu již 13 let co mám diagnostikovánu bipolární schizoafektivní poruchu. Byl jsem 4x hospitalizován vždy v manické fázi. Nejdříve sem měl středně silnou depresi, léčenou antidepresivy a myslím si že to byl spouštěč mé pozdější manické fáze. Byl jsem léčen a psychiatrička mi řekla, za po 2 letech budu moci vysadit léky. Udělal jsem to a manie se vrátila. Pak zase nemocnice,léky a příslib 5ti let léčby.Zase jsem vydržel brát léky dle psychiatričky a 5 let bylo ok.Opět jsem nárazově vysadil léky a do 3 měsíců se mánie vrátila. Nyní jsem 4 roky v remisi na stab. nálady 4x 300mg lithium, atipsychoptika Invega 3mg a stejnou injekci, 10mg antidepresiv Brintelix. S těmito léky funguji relativně normálně. Chodím do práce na poloviční úvazek. To s čím bojuji už 13 let je absolutní odpor k lékům.Šklíbím se 2x denně při braní léků. Chtěl bych být bez léků,nevím zda je to možné,psychiatrička mi to nedoporučuje. Já ale vím, že tato nemoc je zároveň dar a já ho nechci promarnit tím, že jej utluču léky a nedám možnost žádným projevům. Připadá mi, že vlastně nežiju naplno, pouze jsem utlumen léky a můj elán do života, je pryč. Poraďte mi prosím, neřeší někdo možnost takové podpůrné terapie u které by si pacient mohl pod dohledem zkusit být bez léků, ale zároveň byl v chráněném prostředí tak, aby kdyby došlo s relapsu psychotických příznaků, mu mohla být opět nasazena léčba? Já bych opravdu chtěl být bez léků, poraďte...
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, já plně chápu, že chcete být bez léků a máte k nim odpor. Na možnosti se můžete zeptat paní doktorky, zda by byl např. možný nějaký kompromis. O zařízení, které popisujete, nevím, ono často trvá několik měsíců, než dojde k relapsu. Dále odkazuji na moudrý tex naší peer poradkyně, která s tím má vlastní zkušenost.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Rozumím tomu, že si přejete žít bez léků a naplno pociťovat plnost života. Slýchám to od svých klientů velmi často a sama o tom také někdy takto přemýšlím. Já sice léky neužívám s odporem, ale také si říkám, jestli bych silněji prožívala, pokud bych je nepolykala. Na druhou stranu mám v živé paměti velmi nepříjemné psychické stavy, které díky lékům do značné míry odezněly. A za to jsem medikaci velmi vděčná. Je to tedy takové věčné dilema. Mnoho psychiatrů je otevřených domluvě s pacienty, pokud chtějí vysazení léků zkusit. Je ale pravdou, že to s sebou nese četná rizika. Sám své zkušenosti s následnými propady v dotazu popisujete. Na všem je potřeba se otevřeně domlouvat. O zařízení, kde by vám cíleně vysadili léky, nevím. Možná bude více vědět můj odborný kolega v poradně. Přeji vám mnoho radosti ze života - ať už s léky, či bez nich.


Zpět na seznam