Citalec a navracení úzkosti

Dobrý den.Jsem 6,5 měsíců po porodu a od 8.týdne užívám Citalec kvůli úzkostem (v minulosti jsem už 2x užívala a vždy pomohl v dávce 10mg).Z počátku se mi rozjely celodenní úzkosti a panické ataky,neschopnost spát,jíst,agorafobie.Na 10mg se stav zlepšil.Po nějaké době návrat nervozity,chvění,mrazení rukou,nespavost atd. Na 15mg se potom stav opět stabilizoval asi na 1,5 měsíce a byla jsem v pohodě.Potom přišel covid a zase se vše hrozně zhoršilo.Zkusila jsem navýšit na 20mg, přišly ještě sebevražedné myšlenky.Nicméně se to zase asi po týdnu začalo zlepšovat a po 14 dnech jsem fungovala normálně.Asi po 14 dnech jsem bohužel zkusila ještě homeopatickou léčbu,i když jsem se bála zhoršení,které postupně přišlo.Nyní už týden cítím nervozitu,neklid,špatně spím,knedlík v krku,nemůžu jíst,slabosti v rukách a nohách,"strach" z běžných věcí (někam jít,něco dělat)Ještě vše hrozně rozebírám,proč se to děje,jestli si těmi léky ubližuju,bojím se,že to už nepřejde a já se nedokážu starat o své dvě děti,protože ve mně vyvolávají ještě větší úzkost (hlavně starší ukřičený syn) a necítím lásku,jakou jsem cítila.Chvílemi se třeba cítím i dobře a optimisticky,že už se to zlepšuje - většinou odpoledne,když se něco děje,ale večer už zase přemýšlím,jaká bude noc.Chci se zeptat,jestli je možné,že pro mě Citalec prostě není vhodný,i když jsem se v mezidobí cítila výborně a nebo jsem si to vše nabourala homeopatií a svým hloubáním a s nějakou terapeutickou prací se stav opět stabilizuje?Moc děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zda je Citalec pro Vás vhodný lék nemohu dobře posoudit. Z Vašeho líčení ale vyznívá, že se dobře necítíte. V takovém případě je nutné to probrat se svým psychiatrem, farmakologických cest existuje celá řada. Při úzkostech se také dobře uplatňuje psychoterapie, která může být i hlavní léčebnou silou. Držím palce.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz k léku Citalec. Z Vašeho popisu vnímám, že již máte zkušenosti s užíváním tohoto léku. Ale nastaly změny v duševním zdraví, které Vám nepříjemně ovlivňují denní život. Co se léků týká, nejsem přímo odborník, ale mám zkušenost s užíváním psychiatrických léků ke zlepšení svého duševního stavu. Sama si dávky léků radši neupravuju, s dotazy a postřehy změny mé nálady se obracím na svého psychiatra, který mi léky předepisuje a může i něco vhodného doporučit. K tomu ještě navštěvuji psychoterapii, která mi pomáhá můj stav stabilizovat a pracovat na nepříjemných projevech nemoci (jako např. úzkosti, špatný spánek, neustálé přemýšlení apod.), zlepšovat změny duševního stavu, apod. Někteří lidé mluví i o tom, že když se jim daří lépe, léky přestanou užívat, a pak je ale jejich stav jak na houpačce. Proto já dávám v léčbě přednost stabilitě mého stavu a veškeré metody, jako je i homeopatická léčba atd., proberu radši s odborníky – lékaři (psychiatr, psycholog, praktický lékař). Dodává mi to i jistotu a učím se zvládat nepříjemné příznaky a stavy. Nevím, zda jste v péči některého odborníka, jak jsem zmiňovala. Možná by to stálo za to, obrátit se o podporu na některého z nich. Podpůrné je i vědomí, že v tom nejste sama. Nebojte si říct o pomoc a doufám, že najdete vhodnou metodu, která Vám pomůže zlepšit Váš duševní stav. Držím palce, ať se daří. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam