citalec a trittico

Dobrý den,je to již rok a půl co jsem navštivila doktora,aby mne pomohl od úzkosti a nespavosti.Naordinoval mne trittico 150(postupně jsem navyšovala) a po půl roce přidal citalec,nebot jsem často mívala přes den úzkosti,které trvaly i celý den a tohle mne i přetrvává stálé.Co se týče spánku, taky víc přetrvávají noci co spim špatně.Nevím, zdali bych raději neměla leky vysadit zdali by to nebylo stejne jak s lekama.Doktor o tom nechce ani slyšet.Ráda bych prosim ještě názor jiného odbornika. Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, kombinace léků, kterou užíváte, se používá poměrně často a u řady pacientů se osvědčila. Nemusí tomu být ale vždy. V případě, že antidepresiva nemají očekávaný nefekt, zpravidla nevysazujeme (pak se stav může ještě zhoršit), ale uvažujeme o úpravě či změně medikace. antidepresiv a léčiv, která mohou jejich účinek podpořit, máme k dispozici minimálně dvacet. Dále by stálo za zvážení to, co doporučuje naše peer poradkyně. Psychoterapie má v léčbě úzkostných stavů nezastupitelné místo.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Ptáte se, zda je pro Vás lepší vysadit současné léky, když máte pocit, že Vám stejně nepomáhají. Ze své zkušenosti bych se přikláněla k názoru lékaře a léky zcela nezatracovala. Trvalo u mě vždy velmi dlouho (řádově měsíce), než se našla vhodná kombinace, která mi pomáhala. Na druhou stranu ale považuji za nejdůležitější část mé léčby psychoterapii a léky považuji za prostředek, který mi umožní na terapie docházet. Bez nich bych měla problém vstát z postele a vyjít z domu ven. Doporučovala bych Vám konzultovat s lékařem spíše možnost změny léků, než jejich vysazení, protože se zdá, že lékař je o jejich nutnosti přesvědčen. A samozřejmě druhou mou radou je vyhledání pomoci psychologa. Věřím tomu, že s touto další pomocí se Váš stav začne postupně zlepšovat. Není to otázka okamžité změny k lepšímu, spíše postupná zdlouhavá cesta - která je k mé vrozené netrpělivosti dosti náročná - ale vede k lepšímu spánku a dnům se zvládnutelnou nebo i žádnou úzkostí. Přeji Vám vše dobré!


Zpět na seznam