citalec 10

Dobrý deň, trpím úzkostnou poruchou. Užívam citalec 10 už siedmy týždeň a nepociťujem žiadnu zmenu. Skôr akoby sa mi tie stavy zhoršovali. Je možné, že mi liek nezaberá, alebo mám ešte počkať? Ďakujem
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud po antidepresivu po tolika týdnech necítíte žádnou změnu k lepšímu, ba naopak píšete, že se Váš stav spíš zhoršuje, měl by to být pro Vašeho lékaře důvod ke zvážení úpravy či změny medikace. Při úzkostných poruchách je též vhodné zvážit psychoterapii.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mám zkušenost s nasazováním několika antidepresiv a obvykle jsem jejich účinek začala pociťovat zhruba po 3-5 týdnech. Předpokládám, že jste od nasazení léků už měl/a nějakou kontrolu u svého ambulantního psychiatra a vaše pocity a stavy by bylo nejlepší probrat přímo s ním. Někdy je třeba například zvýšit dávkování léku nebo po čase zkusit lék jiný. Otevřenost a důvěru k psychiatrovi je však velmi důležitá pro úspěšnost léčby. Když jsem já sama cítila, že svému psychiatrovi nedůvěřuji, byla jsem nucena jej změnit a hodně to průběhu léčby pomohlo. Také se léčím s neurotickými obtížemi a osobně mi vedle medikace nejvíce pomohla dlouhodobá psychoterapie. Úzkostné obtíže mívají mnoho skrytých příčin, které souvisí třeba s něčím, co jsme někdy v životě prožili - a to jen léky nespraví. Můžete tedy případně zvážit i návštěvy u psychologa. Přeji brzkou úlevu a nalezení co nejlepší možné léčby.


Zpět na seznam