Co to je?

Dobrý den, už téměř deset let se u mě nárazově objevují stavy, kterým nemůžu přijít na kloub, a tak se konečně chci zeptat odborníka, o co jde. Většinou se to děje ve chvílích, kdy jsem naprosto v klidu, např. sedím u počítače nebo v autobuse. Najednou se mi "sevře žaludek" a zaplaví mě úzkost, která je ale provázená představami, které v tu chvíli vím, že se mi už někdy zdály ve snu. Prostě se mi do představ vkrade nějaký sen z minulosti a provází ho úzkost. Co je ale zvláštní je to, že ve chvíli, kdy tento stav skončí (zhruba po 15 sekundách), si už vůbec nepamatuji, co se v tom "snu" dělo (ač se v průběhu stavu intenzivně snažím si to zapamatovat). Jakmile stav skončí, jsem úplně v pořádku a můžu pokračovat v tom, co jsem dělala předtím. V průběhu stavu je mi ale zle a přečkám ho většinou se zavřenýma očima, občas se mi dělá i zle od žaludku. Většinou tyto stavy navazují na sebe, tzn. když se mi to stane jednou, je velká pravděpodobnost, že v následujícím týdnu se to bude dít častěji a častěji (dokonce mám i noci, kdy mě tyto stavy budí ze spaní, mnohokrát za noc) a potom to ustane. Prodlevy mezi těmi prvními, "spouštěcími" stavy se různí, může to být měsíc nebo klidně i rok. Vypozorovala jsem ale, že větší pravděpodobnost těchto stavů je ve stresovém období. Můžete mi, prosím, říct, o co by se zhruba mohlo jednat? Připadá mi to lehce jako panická ataka, ale ten aspekt "snu" je tam tak intenzivní, že nevím. Děkuji!
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, úzkostné stavy mohou mít nejrůznější obsahy a průběhy, lidé s nimi nakládají a prožívají je různě, dalo by se říci, že v tomhle má naše psychika svobodu, která se odvíjí také z naší povahy. Vaše asociace na souvislost úzkostného stavu s proběhlým snem není sice typická, nicméně ani vyloučená. Pokud Vás tyto stavy trápí a obtěžují a chcete jim přijít na kloub, je třeba vyhledat odbornou péči osobně.ů
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji, že jste si řekla o radu i peer poradci. Píšete, že zažíváte ve stresovém období krátké úzkostné stavy provázené pocitem, že se vám vrací nějaký starý sen, ze kterého si však nic nepamatujete. Máte obavy z panické poruchy. Rozhodně nemohu z vašeho dotazu nic vysoudit a určit diagnózu. Ani mi to nepřísluší. Myslím si, že by bylo dobré se obrátit na (velmi seriózního) psychoterapeuta a pokusit se s ním přijít tomu, co zažíváte, na kloub. Kromě toho existují samozřejmě léky na úzkosti, u kterých bych však byl opatrný, protože některé z nich mohou působit návykově. V každém případě bych vaše zážitky nebral na lehkou váhu a skutečně se obrátil na odborníka, který rozumí lidské psychice. Jinak vám doporučuji z vlastní zkušenosti snižovat stresovou zátěž, když se vámi popsaný stav objeví, tak aby se snížila pravděpodobnost jeho opakování. Přeji vám úspěch a dobrou pohodu.


Zpět na seznam