Deprese

Dobrý den, prosím o radu. Již delší dobu mám přítelkyni a od začátku nevěřím, že si ji udržím. Poslední dobou se často hádáme, mám úzkostlivé stavy a pomýšlím na sebevraždu. Takto časté hádky považuji za neúspěch ve vztahu. Díky hádkám se prohloubila i žárlivost a strach, že o protějšek přijdu. Nemám tak častou chuť na sex a už mě nezajímá tolik okolí. Myslíte, že je mi pomoci? Děkuji moc, Dosoudil
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslím, že peer poradkyně svým příběhem odkryla to podstatné. Za žárlivostí stojí často pochyby člověka o sobě samém a nastavení v modu "Já jí/jemu za to nestojím, aby se mnou zůstával/a". To si člověk ani nemusí uvědomovat. Žárlivost a scény projevované navenek pak často vedou k tomu, že k rozchodu skutečně dojde, což žárlivého člověka v jeho narušeném sebepojetí ještě utvrdí. Psychoterapie je možnost, jak se s tím naučit pracovat a vztah k sobě a druhým změnit.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, chápu Vaši situaci, také jsem kdysi zažila něco podobného. Vztah, který mi připadal nerovný, měla jsem pocit, že partnerovi nestačím a že o něj přijdu. Sice jsme se nehádali, napovrch bylo vše v pořádku, ale mě trápila nejistota, strach a obavy, že se se mnou partner rozejde. Časem jsem začala žárlit a jednou mu udělala scénu, za kterou jsem se pak hodně styděla. Rozešel se se mnou a po nějaké době mi řekl, že by mě nikdy neopustil, kdybych nepřišla s tou hysterií. Proto si myslím, že možná není vůbec špatné, že se s přítelkyní dohadujete, že tak třeba řešíte své problémy dříve, než se nakumulují. Zkuste zajít za psychologem nebo jiným terapeutem a popovídejte si s ním o svých úzkostech a obavách. Věřím, že Vám to pomůže zorientovat se ve svých potížích a najít vhodný způsob, jak řešit Váš vztah s přítelkyní. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam