Deprese

Je mi dost zle. Asi 4 měsíce přecházím depresi. Zkusila jsem bylinky, tinktury, preparáty všeho druhu, ale po nějaké době se jejich účinek vytratil. Chemie se bojím a proto to pořád oddaluji co to jde. Někdy se mi zdá, že skolab uju.Prosim co s tím? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, jediné, co Vám mohu doporučit je, že pokud se Váš stav nezlepšuje, ba dokonce se spíš zhoršuje, nemá smysl problém odkládat. Jde-li skutečně o depresivní poruchu, pak většinou bylinky a životospráva nestačí. Ona deprese většinou jednou odezní, ale bez odborné pomoci to trvá několikanásobně déle, krom toho se člověk může dostat úplně mimo kontrolu, což může být nebezpečné. Cenné podněty dává také peer poradkyně, odborníků se nemusíte bát. Držím palce.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám za sebou dost dlouhou zkušenost s úzkostí a dovedu si představit, že je vám zle a zároveň že se bráníte práškům. Prošla jsem obojím. Dnes s odstupem času věřím, že léky mají svůj smysl a mohou být velikou úlevou, ale že by nikdy neměly být jedinou léčbou. Já jsem je střídavě brala a nebrala, ale opravdu odstranit příčinu deprese mi pomohla především delší pravidelná psychoterapie. V ní jsem pochopila, proč mám k depresi dlouhodobě sklon, jakým prožíváním a náhledem na sebe a svět si ji způsobuji (kromě těžkých životních krizí, které ji spíš dohnaly do extrému) a jak se postupně naučit přemýšlet jinak. Terapie nepřinese výsledky a úlevu hned, proto bych nezatracovala ani léky, mohou pomoci procesem terapie projít, vydržet, mít k této práci sílu. Ale zároveň léky nemohou samy o sobě odhalit příčiny deprese ani změnit sebedůvěru, vnímání světa, smířit se s těžkými věcmi, které k životu patří. Nepíšete, jestli máte depresi po nějakých těžkých událostech nebo vlastně přesně nevíte proč. V obou případech vám ale psychoterapii a kombinaci s léky (aspoň na začátku) mohu doporučit. Případně také knihy o depresi, i ty pro mě byly pomocí. Po těžké krizi už několik let žiju docela spokojeně, ačkoli bych samozřejmě i teď našla důvody ke smutkům, a vlastně mi až ten kolaps pomohl pochopit a pak i změnit hodně věcí, díky kterým je dokážu zvládnout a být na tom dobře. Držím vám palce, ať se vám to také povede.


Zpět na seznam