Deprese a úzkostné stavy - neschopenka

Dobrý den. Vždy jsem byla hodně citlivý člověk, no posledního půl roku si procházím obdobím, které, jak cítím několik týdnů, už není pro mě zvládnutelné, a myslím, že trpím depresí a úzkostnými stavy. Dny v práci vyloženě přežívám. Úzkostlivě očekávám pátek, abych nemusela konečně o víkendu mezi lidi. O víkendu si neodpočinu, protože neustále v hlavě řeším, co se nepovedlo nebo nepovede v práci. V noci málo spím, ráno mám křeče v břiše, migrény, bolí mě záda. Jsem nepozorná, na cestě do zaměstnání i v kanceláři. Dělám chyby. Musím se pak za ně hromadně omlouvat, a o to je to horší. Do toho se namotaly neustálé konflikty s nekompetentní a zlomyslnou nadřízenou. Již třetí měsíc zvažuji výpověď v práci. Žalostně si potřebuji odpočinout. Dát se dohromady. Můj problém pravděpodobně způsobují složitější vztahy v pracovním prostředí. Momentální situace nahrává potenciálním změnám. Proto mi výpověď nepřijde z dlouhodobého hlediska jako rozumné řešení. Věřím, že deprese mě již natolik omezuje v osobním a pracovním životě, že to musím začít řešit s odborníkem. Není jednoduché jen tak ze dne na den změnit pohled na svět, na problémy a na své okolí. Ráda bych ale zároveň zůstala pár týdnů na neschopence. Nedokážu v klidu pracovat a ani se na nic soustředit. Může mi psychiatr po domluvě vystavit neschopenku? Nebo budu muset ještě za obvodním lékařem? Není to pro mě vůbec jednoduchá situace, nerada bych to rozebírala s dalším lékařem :-(. Předem Vám děkuji za radu.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, psychiatr samozřejmě může vystavit neschopenku, stejně jako obvodní lékař. Problémem ja, že na termín u psychiatra se někdy dosti dlouho čeká. Obvodní lékaři jsou v tomto obvykle pohotovější a řada z nich podobným problémům, které u sebe popisujete, rozumí. Je vidět, žee se snažíte najít zdroj a souvislosti Vašich potíží, v takovém případě může podstatně pomoci psycholog/psychoterapeut. Držím palce.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Velmi podrobně popisujete jak duševní, tak fyzické strádání. Zažívám deprese a úzkosti a příznaky, tak jak je popisujete, jsem zažívala také. Je dobré, že se snažíte najít pomoc dřív, než se tento stav rozjede natolik, že nad ním ztratíte kontrolu. O všem píšete velmi racionálně a řekla bych, že to máte již pěkně srovnané a míříte správným směrem. Vím, že není lehké o svých potížích hovořit a chápu, že byste ráda mluvila přímo s psychiatrem. Já jsem jej navštívila bez doporučení obvodního lékaře a nadále se léčila pouze u něj. Ještě se chci vrátit k některým Vašim úvahám. Určitě je rozumné řešit danou situaci neschopenkou. V depresivních stavech jsem nedělala rozumná rozhodnutí a už se toho snažím vyvarovat. Stejně tak mi lékaři kladli na srdce, abych po návratu z hospitalizace alespoň nějaké dva měsíce nedělala žádná závažná rozhodnutí. Rozhodně Vás podporuji ve Vašem rozhodnutí vyhledat odborníka. Věřím, že Vám pomůže. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam