Dotaz

Dobrý den,po 6 letém užívaní antidepresiv,nejvíce z řady ssri a nyní po měsíci vysazení mám pořád problémy s potencí,stav se nelepší.Jinak ostatní nežádoucí účinky jako zácpa,vyšší tlak,zvýšené pocení,sucho v ústech zmizelo.Jinak je mi 24 let.Před užíváním antidepresiv jsem po této stránce neměl vůbec žádně problémy.A po zahájení léčby antidepresivy tenhle problém nastal a v podstatě přetrvával po celou dobu.Jinak dodávám,že nyní bez léků se cítím fyzicky i psychicky lépe,nejsem neustále unavený,nemám neustálý tlak v očích a hlavě.Chci se zeptat jestli tyto léky po tak dlouhém užíváni mohou na trvalo poškodit potenci a erekci?Velmi mě to trápí,jsem hodně mladý,chtěl bych žít normální život,mít partnerku,děti.Děkuji za odpověd.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, sexuální dysfunkce, které mohou nastat při užívání některých antidepresiv, by měly po jejich vysazení odeznít, dříve nebo později (podle dávky a rychlosti odbourávání dané látky). Váš problém může mít i jiné souvislosti, což je pak vhodné konzultovat s Vaším psychiatrem, popřípadě se objednat na sexuologii.
Avatar

Lenka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, domnívám se, že měsíc po vysazení antidepresiv může být ještě krátkou dobou na to, abyste dělal jednoznačné/definitivní závěry. Chápu, že máte obavy, aby následky léků na potenci nebyly trvalé, ale na Vašem místě bych tomu dala nějaký čas. Vím, chce to trpělivost, ale myslím, že by bylo dobré zaměřit svoji pozornost na jiné věci, věnovat se svým zájmům a tomu co Vás baví. Zkusit se tolik nepozorovat a věřit, že se situace zlepší. Myslím, že je málo pravděpodobné, že by Vám antidepresiva natrvalo poškodila potenci a erekci. Pokud by se situace v delším časovém horizontu nezlepšila, můžete vyhledat odborníka, který Vám jistě pomůže. Moc Vám držím palce a přeji hodně štěstí.


Zpět na seznam