Dotaz

Dobrý den pane Příhodo,rád bych se zeptal na váš názor.Již 15 let trpím panickou poruchou,úzkostmi,někdy snad i deprasivními stavy. V roce 2015 jsem změnil léky a začal užívat venlafaxin 75mg,který mi docela dost pomohl,ale asi před půl rokem asi přestal nějak učinkovat(událo se dost věcí,uhořel mi kamarád,tchýně onemocnila rakovinou,syn se mi vyboural na kole a tři měsíce marodil)tak nějak se to koncem roku 2019 semlelo a já si "vynutil" výměnu lékú.Užíval jsem sertralin,ale ten jsem musel po šeti týdnech vysadit..úplně mě odrovnával.Nasadili jsme cipralex,ted jsem asi měsíc na dávce 10mg ale nic moc zlepšení nepociťuji. Tak jsem chtěl znát jen váš názor,zdali se vrátit zpět k venlafaxinu?Děkuji za odpověd Honza
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, popisujete, že na sklonku loňského roku Vás potkala série traumatických událostí, které by patrně vyvedly z rovnováhy mnohé z nás. V takovém případě se naskýtá možnost psychologické pomoci, tedy psychoterapie. Co se týká venlafaxinu, tak jeho dávkování se většinou pohybuje mezi 150-300mg, takže je zde poměrně velký prostor pro navýšení.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Vím, jak je těžké najít vhodnou kombinaci léků, která by Vám pomohla. Ale vytrvejte, možností je mnoho a ta správná pro Vás se také najde. U mě to bylo zdlouhavé a náročné období, které zahrnovalo několik hospitalizací. Každá nová kombinace léků vyžadovala minimálně šest týdnů testování, zda se osvědčí nebo ne. První dva týdny mi bývalo zle a pak se to postupně zklidňovalo. Nebylo by špatné probrat možnou změnu se svým ošetřujícím lékařem, který zná nejlépe Váš dlouhodobý stav a léčbu plánovat pod toho. Pokud Vám ta současná nevyhovuje, je v pořádku požádat o její změnu. Věřím, že Vám časem lékař nasadí kombinaci, která Vám uleví od potíží. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam