dotaz

Dobrý den, můj věk je 68l.Před 5ti lety jsem měl úmrtí v rodině.Tak jsem navštívil psychiatra.Přdepsal mi zoloft 100mg a k tomu Xanax. Do měsíce jsem byl docela v pohodě a tak jsem mohl vysadit xanax.Zoloft jsem bral dále a asi po půl roce jsem přešel na 50mg.Takto jsem užíval až do dubna 2020. A prože jsem se cítil dobře tak jsem zoloft přestal brát. Bohužel v koncem října se i to všechno vrátilo. Začal jsem tedy znomu brát zoloft a k tomu oxazepan. Prý je šetrnější než neurol z ohlem k mému věku.K tomu mirzatapin 30 mg kvůli spánku. Dva měsíce jsem to bral a kromě spánku se nic nezlepšilo.Bez oxazepamu se to nedalo. Hned po nové roce 2021 mi lékař předepsal olWexya 150mg.Po 14 dnech se mi udělalo dobře a dokonce jsem mohl vysadit oxazepam.Měl jsem sice návaly horka do hlavy,ale to bych ještě přešel ale nejhoší bylo ,že jsem dostal zácpu a udělal si prsklinu v konečníku.Tak jsem to přestal brát.Na základě toho mi lékař napsal cipralex 5mg a bupropion 150mg.Po 9tidnech jsem bupropion přestal brát a užíval jen cipralex 10mg.Tři týdny byly v pohodě a já myslel,že jse z nejhoršího venku.To jsem seale mýlil. Najednou jsem se zhoupnul a vše se mi vrátilo. Lékař mi předepsal cipralex 10mg a Olwexya 75mg a stále mirtazapin 30mg.To teď beru 9tý den.Spánek dobrý ale jinak bez nálady a chuti k jídlu. Cítím bezmocnost a tak se ptám zda nemám znovu zkusit ten zoloft kdy jsem ho před tím bral 5let a byl jsem v pohodě. Myslíte ,že by zabral třeba i po delší době?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Zoloft je antidepresivum, které je dobře snášeno i seniory, n icméně zda Vám pomůže nemohgu předvídat. Z toho, co ůpíšete, se mi zdá, že jsou Vám měněny léky hodně často, je otázkou, zda se stihne jejich účinek rozvinout. Také nepíšete, s čím se vlastně léčíte, je to úzkost, deprese, nebo obojí? Máte i období, kdy se Vám znatelně uleví. Možná by stálo za to zvážit možnost psychologické léčby, tedy psychoterapie.
Avatar

Agáta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, věřím, že to muselo bolet, když vám někdo v rodině zemřel a tak mne ani nepřekvapuje, že jste se rozhodl vyhledat odbornou pomoc. Nejsem si však jista, zda na opravdový smutek pomůže jen léčba léky. Ty vás možná trochu utlumí, umožní spát, zapomenout, fungovat. Jenže je také třeba si ten smutek prožít, nějakou dobu truchlit a dovolit si to. Traumata, tedy bolesti, které jsme prožili, se do naší duše vrací, tak podobně, jako to popisujete i vy. Jedna z mých dobrých známých v loni ovdověla, stále je smutná. Ptala jsem se jí, jak se jí daří překonat tu bolest. Také brala nějaké léky, vyhledala i psychoterapii, hledá poporu u jiných, kteří prošli stejnou zkušeností a konečně říká také, že se učí dělit svůj život na dvě linie - tedy na tu, která umožňuje, aby mohla být ještě smutná a pak na druhou, která ale už směřuje do života, ven ze smutku a k novým sociálním vztahům. Snad vám tento spíše terapeutický pohled může být také v něčem ku pomoci.


Zpět na seznam