dotaz na léky v těhotenství

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jestli antidepresivum Argofan není škodlivý v těhotenství. Jsem ve 23tt. Budu brát minimální dávku 75 mg. Prý jsou šetrnější antidepresiva jako citalopram nebo sertralin ale ty na mě neúčinkují,proto mi psychiatra napsala Argofan. Bojím se ho uživat, protože jsem na netu vyčetla toxicitu na plod,že může způsobit vývojovou vadu srdce. A taky po porodu plicní hypertenzi a také přechází hodně do mléka a nevím zda je dobré s ním kojit. Jaký je Váš názor, je vše pravda nebo se nemam bát. Máte s nim zkušenosti u těhotných pacientek? Děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, na to, zda antidepresivum způsobuje nebo nezpůsobuje vývojovou vadu nemá medicína dost pádných podkladů, protože v tomto případě nelze dělat studie na lidech. Proto se vychází především ze zkušeností. Neléčená duševní púorucha může mít na plod také nepříznivý vliv. Argofan (venlafaxin) není řazen mezi rizikové léky. Pravdou je, že rizika, která uvádíte (vrozené vady, plicní hypertenze) bývají zmiňována. Nicméně tyto poruchy se vyskytují i u dětí, jejichž matky neužívaly žádné léky. Když se například dočtete, že riziko vzniku vývojové vady stoupá na dvojnásobek, pravděpodobně to ve Vás vyvolá obavy. Důležité je si uvědomit, že tu jde o jednotky procent. Takže např. je-li riziko v běžné populaci 1%, tak u žen užívajících antidepresiva stoupá na 2%, navíc nelze říci přesně proč. Stále zde naprosto drtivě převažuje pravděpodobnost, že dítě bude zdravé. Do mléka přechází většina látek, které žena užívá, tedy i všechna antidepresiva. U většiny dětí, které byly kojeny, se vážné problémy nevyskytly. Takže milá maminko, pokud je Argofan jediným lékem, který Vám pomáhá a bez něj máte vážné psychické problémy, je lépe jej brát, krom toho 75mg je šetrná dávka. Ptáte-li se na mou zkušenost, tak jsem různými antidepresivy včetně Argofanu těhotné léčil a dopadlo to vždy dobře. Je velmi užitečné o tom s psychiatrem mluvit a mít takového, kterému věříte. Na místě je také zvážit přínos psychoterapie.
Avatar

Michal Kašpar

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za důvěru, se kterou jste se obrátila na naši poradnu. Chápu, že máte obavy brát Argofan v těhotenství. Zvlášť, kdy jste si vyhledala nebezpečné vedlejší účinky tohoto léku na internetu. Já osobní zkušenost s touto medikací nemám. Doporučila bych probrat nežádoucí účinky Argofanu s Vaší paní doktorkou, případně ještě s dalším psychiatrem. Přeji Vám hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam