Dotaz na možnou náhradu nyní nedostupného Chlorprothixenu

Dobrý den. Manželce se přelomem roku změnila lékařka - odchod do důchodu. Nová paní doktorka je je dle informací méně jistá v hledání řešení, jako např. aktuálně při výpadku dodávek Chlorprothixenu. Poslední diagnoza manželky schizofrenie a následně panické ataky. Zaléčena,stabilizována, nicméně dlouhodobě jako součást lékového mixu užívala zmíněný preparát. Existuje prosím v tuzemsku nějaká vhodná náhrada? Nápovědu bychom rádi použili ke konzultaci s ošetřující lékařkou. Jako jediný srovnatelný lék je označen Levomepromazin, ale jde o vygooglenou informaci. Děkuji. Evžen Horák
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, chápu Vaše obavy, výpadek chlorprothixenu je pro řadu psychiatrů a pacientů těžký. Nicméně žádný lék nemá úplně stejnou náhradu a radit toto po internetu pro léčbu pacienta, kterého neznám, dost dobře nelze. Chlorprothixen, má antipsychotické, uklidňující účinky, funguje také proti úzkosti. Hledal bych látku, která má podobné vlastnosti, buď ze skupiny starých antipsychotik, nebo antipsychotik druhé generace. Nemohu ale tímto způsobem radit lékařce, která má Vaši manželku v péči. Erudovaný psychiatr, který má ambice převzít ambulantní pacienty, si s tímto musí poradit.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Vážím si Vašeho dotazu. Sama Chlorprothixen užívám a velice mi pomáhá na úzkosti. Takže chápu, že je pro Vaši manželku důležitý a výpadek může být nepříjemný. Pokud vím existují i jiné preparáty ze skupiny thioxanthenů, z nichž nejznámější je Chlorprothixen. Ale nevím, zda jsou u nás dostupné nebo zda se dnes k léčbě ještě doporučují. Rozhodně se musíte poradit se svým lékařem. K doporučení určitě nemám kompetence. Přeji hezký den.


Zpět na seznam