Dotaz, stále se opakující myšlenky

Vazeny pane doktore, Predem se omlouvam za “otravovani” Vas, vim naprosto, ze mate jiste velmi mnoho prace. Mam stale se vracejici problem ohledne me psychiky. Jsem nyni lecen zoloftem a beru denni davku 100mg. Trpim vtiravymi myslenkami, nejcasteji typu: jake by to bylo, kdyby to co vidim nebylo realne, jake by to bylo, kdyby mi blizci nebyli realni a podobne hlouposti, nebo co kdyz nekomu reknu neco nemistneho, co kdyz nad sebou ztratim kontrolu. Jednou jsem v Tv videl dokument o schizofrenii a ihned po shlednuti jsem zacal zkoumat, jestli dane priznaky nemam take. Kdyz mi zemrel muj dedecek, najednou se mi v mysli objevila myslenka, je dobre ze umrel, strasne me to vydesilo. Potom jsem nekde zahledl film Matrix a najednou se mi objevila myslenka “co kdyby”. Nebo kdyz jsem videl nekde clanek o Dp/Dr syndromu, zacal jsem resit zdali vidim prostorove, zdali se mi ostatni lide nezdaji jako herci, atd....Stale dokola si jaksi “neutralizuji” tyto myslenky, ale opet nad tim zacnu premyslet. Najednou to na dlouho zmizi a ja to v podstatr neresim. Muj psychiatr je ted nejakou dobu mimo a mne se bohuzel dana zalezitost spustila asi tim, ze jsem vytrzen kazdodenniho deni. Myslite, ze se jedna o ocd? Moc se Vam omlouvam za obsirny mail, moc bych si vsak vazil Vasi odpovedi. Dekuji Vam a preji Vam pevne zdravi! V.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, máte pravdu, že vtíravé myšlenky často bývají příznakem OCD, typické je, že se jich pacient děsí, jsou-li negativního charakteru, někdy jsou obsahy zase úzkostné. To, co popisujete na nutkavé úzkosti skutečně upomíná, pak je léčba sertralinem na místě.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkujeme za Váš dotaz do poradny. Je dobře, že hledáte pomoc a radu a my jsme zde pro to, abychom Vám je dali. Nemusíte se tedy omlouvat, jsme rádi, pokud Vám naše odpověď pomůže. Jste v péči psychiatra, který je momentálně nedostupný, a kromě léků se Vám nedostává jiné pomoci. Za sebe musím říci, že mi velmi pomáhala psychoterapie, jak individuální tak skupinová. Mohl byste vyhledat podpůrnou skupinu ve Vašem okolí, kde byste se mohl se svými myšlenkami svěřit ostatním a poslechnout si jejich příběhy. Překvapilo mě, jak moc dokáže skupinová terapie podpořit a pomoci. Na tomto odkaze můžete vyhledat dostupnou péči ve Vašem okolí: http://www.cmhcd.cz/stopstigma/uzitecne-odkazy/. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam