Důležité

Dobry den, rada bych se informovala ohledně jedné nemoci, která mi není jasná, když někdo prožije těžké trauma a od té doby nefunguje psychicky ( stavy úzkosti, beznadějně, noční můry, nezvládá každodenní činnosti, izoluje se od lidi) Ten člověk citi ze je zablokováný a nemůže nic dělat. O jakou nemoc by se mohlo jednat?? Co by konkrétně pomohlo za léčbu? Předem děkuji za informaci Marta
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, po mimořádně závažné jenorázové traumatické události může dojít k rozvoji posttraumatické stresové poruchy (PTSD). Léčba je zde psychoterapeutická, někdy se využívají také farmaka. opakovaná traumatizace v dětství či dospívání zase může směřovat k emoční nestabilitě či úzkostnně depresivním potížím, záleží na tom, oč přesně jde.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Odpovídám vám z pozice peer poradce, tedy člověka, který má vlastní zkušenosti s psychickými obtížemi a s jejich překonáním. Nejsem tedy odborník na stanovování diagnóz. Z praxe však vím, že lidé po těžkém traumatu mohou trpět potížemi, které se souhrnně nazývají posttraumatická stresová porucha. Já sama jsem opravdu závažné hraniční trauma v životě neprožila. Mám však zkušenost s různými většími či menšími traumaty a osobně mi v tomto ohledu nesmírně pomáhá psychoterapie. Pokud má člověk bezpečný prostor, kde může svá traumata pojmenovat a zpracovat, může se mu významně ulevit a mohou odeznít i přidružené obtíže, jako jsou právě poruchy spánku, únava, úzkostnost a z tendence se izolovat. Pokud jsou potíže závažnější, je možno také navštívit psychiatra a zvážit spolu s ním užívání léků. Pokuste se tedy svého blízkého motivovat k navštívení odborníka, ať už to bude psycholog či psychiatr. Každý z nich je schopen jeho stav posoudit a nasměrovat jej k následné pomoci. Přeji vám oběma hodně štěstí.


Zpět na seznam