Elontril(bupropion) na OCD - funguje to?

Dobrý den, přibuzný můj trpí OCD, jeho psychiatr chtěl předepsat normalní antidepresiva na OCD, EScitalopram či anafranil, když dotyčný řekl že nemuže přibirat na vaze tak lekař předepsal Elontril tím že je těžko k dostání ale bratrovi se podařílo to najít, nicměne ze začatku měl více hlad,+3 kg, byl na 150 mg, ted na doporučení lekaře zvyšil na 300 mg denně, otázka moje je jestli je to spravná lečba při OCD bez deprese?, na netu a i v angličtině nic moc o tom není, přijde mi že to je pokus-omyl přistup při OCD, a výsledek muže být dobrý ale také že to fungovat nebude a že přibirat na vaze bude i nadále, opravdu nevíme co s tím? Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léčbou první volby u OCD jsou většinou serotonergní antidepresiva, kam patří krom Vámi zmíněného escitalopramu ještě několik dalších látek. Většina pacientů s OCD po nich vůbec nepřibere, a když už, tak ne prvních měsících léčby, takže je možné s tím pracovat v oblasti životosprávy. Smyslem farmakoterapie OCD je snížit intenzitu impulzů, které vyvolávají obsedantně kompulzivní příznaky a často pacienta do velké míry ovládají. Bupropion, tedy látka obsažená v přípravku Elontril, působí především na dopaminový systém a podává se u typu depresí, kdy je pacient bez energie. Pokud já vím, tak se při léčbě OCD příliš neosvědčil.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, nemohu se vyjadřovat ke správnosti léčby, ale na internetu je ke stažení publikace "OKP a jak ji zvládat" od MUDr. Praška, která tuto poruchu popisuje i laikům srozumitelně a také možnosti léčby. Nemyslím, že by léčba této poruchy měla být "pokus-omyl" a pokud takový pocit z lékaře, který bratra léčí, máte, doporučila bych vám to zkusit změnit. Osobně mám zkušenost, že pro mě bylo velmi důležité mít při léčbě k mému lékaři naprostou důvěru. Držím vám palce, ať se to podaří.


Zpět na seznam