Escitalopram zvýšenie účinku, hmotnost

Dobrý deň pán doktor, roky som užívala citalopram/escitalopram na ťažkú depresiu,ocd a soc. fóbiu.Cítila som sa po ňom veľmi dobre, problém je, že mám pocit akoby sa už po rokoch znížil jeho účinok. Potrebujem radu či existuju nejaké lieky na zvýšenie účinku tohto lieku a aké, keďže som sa dočítala, že lieky sa navzájom ovplyvňujú a môžu zvýšiť alebo znížiť účinnosť liečiva. Liek už meniť nechcem lebo som vyskúšala už niekoľko iných antidepresív a vôbec mi nezaucinkovali bola som na tom veľmi zle.Tiez by som sa chcela opýtať či môže účinnosť liekov ovplyvňovať aj moja váha keďže v minulosti som bola štíhlejšia teraz vážim 95kg s výškou 160 cm.Dakujem za odpoveď.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, všechno, co líčíte, může mít vliv na Váš psychický stav. Užívání antidepresiv není zárukou, že potíže zmizí. U neurotických (úzkostných, včetně OCD) a depresivních potíží je také důležité, aby člověk změnil své strategie, kterými bojuje se stresem. Z medicínských a psychologických postupů může pomoci psychoterapie, i když nechci tvrdit, že je tím jediným prostředkem. Dále se může stát, že lék v původní dávce může přestat účinkovat, je pak na psychiatrovi, jakou z několika možných strategií zvolí. S tím souvisí také to, že tělo o výrazně vyšší hmotnosti zpravidla potřebuje vyšší dávku. Ale může to být i bludný kruh. Podle parametrů, které u sebe uvádíte, trpíte závažným stupněm obezity. To zase má zpětně negativní vliv na psychiku, pravděpodobně Vás aktivita stojí více sil, což zase negativně ovlivňuje motivaci. Zde je na řadě dietní léčba, pohybová aktivita a opět edukace a psychoterapie, pomoci zde může nutriční poradenství (terapie).
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Dobrý den! Děkujeme za Váš dotaz do poradny. Když jsem řešila snížení účinku léku já, postupně jsem měnila jedno antidepresivum za druhým. Nakonec jsem byla diagnostikována jako farmakorezistentní. Moje lékařka ale hledala dál a momentálně užívám kombinaci několika antidepresiv a k tomu stabilizátor nálady. Změna léků byla pokaždé nepříjemná kvůli nežádoucím účinkům, ale neviděla jsem jinou cestu. Momentálně mám kombinaci, která mi vyhovuje. Se změnou hmotnosti jsem se také musela vypořádat. Nejvíce jsem přibrala pří užívání Mirtazapinu, kdy jsem měla neustále ukrutný hlad. A to i ve chvíli, kdy jsem se přejedla. Přibrala jsem tehdy 20 kg a vzhledem k mé nízké aktivitě to jde dolů velmi těžko. Jakmile mám ale období, kdy je mi lépe, začínám zase běhat a váha jde dolů. Přeji vše dobré!


Zpět na seznam