Gad, pup a obsese

Dobrý den, již mnoho let se léčím s panickou úzk. poruchou (generalizovanou uzkost poruchou) a obsedantní neurozou. Ne všechny léky jsem snesla. Dlouhou dobu užívám Cipralex 15mg a rivotril, protože se mi v posledních měsících stav zhoršil, požádala jsem svého lékaře, zda by mi nenapsal ještě něco jiného, řekl, že zkusíme nahradit Cipralex Velaxinem. Užívám teď o 5mg cipralexu méně a nahrazuji Velaxinem 75mg, není mi ale dobře, během dne mám změny nálad, ráno je to spíše psychosomatické - brnění končetin, pak si vezmu Cipralex 5 mg a rivotril 0,5 mg a asi za hodinu Velaxin 75mg s postupným uvolňováním, dopoledne celkem ok, i obsedance vymizí, ale odpoledne už mi není dobře, mírné závratě, rozostřené vidění, a navečer silné deprese (odpoledne beru 5mg cipralex a 0,5 rivotril (snažím se ho vysazovat, vím, že je návykový ale moc to zatím nejde) jinak rivotril mám i na migrénu s aurou (zabere jednorázově) tak dvakrát do měsíce. Prosím o radu, bojím se abych si ještě více nepoškodila psychiku, ale ty úzkosti a ocd jsou někdy silné. Do toho chodím do práce na půl úvazku a těžko to zvládám. Velmi děkuji za odpověď. Jitka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, léky, které užíváte, se na okruh Vašich potíží dávají běžně, to je tak to, co k tomu mohu říci. To, zda zaberou je individuální záležitost, při změně antidepresiva je třeba vyčkat, až nové antidepresivum bude v púlné dávce a nahradí to staré. Antidepresiva psychiku nepoškodí, zároveň nezaručují, že potíže zcela vymizí. U úzkostných poruch je vždy vhodné zvážit psychoterapii.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny. Z dotazu jsem vyrozuměla, že dochází ke změně léků, aby se Váš stav stabilizoval. Sama jsem si prošla taktéž změnami medikace, než mi sedly vhodné léky pro mě. Každý jsme jiný a stejně tak různě reagujeme i na léky. Při léčbě léky to vyžaduje od nás trpělivost a vytrvalost, než poznáme účinek a zvykneme si na účinné látky obsažené v lécích. Kromě psychiatra a medikace docházím i k psycholožce na terapii. Vnímám to jako další podpůrnou pomoc, jak se vypořádat s obtížemi a i přesto prožívat plnohodnotný den, život, možnost pracovat (také na ½ úvazek) apod. Zkuste různé možnosti podpory probrat s lékařem, který Vám léky předepsal. Držím Vám palce, ať se daří a léky dobře sednou.


Zpět na seznam