Generalizovana depresivní porucha

Dobrý den moc vas prosím o pomoc s bývalým manželem jsme rozvedení 2013 lecila jsem se 2mesice 5let mě tyral máme spolu dvojčátka syna a dcerku je jim 11let on se o ně nezajímal 4roky pak přišel udělal podraz a vzal mi je přišla sem o byt že jsem pomohla bratrovi.Bylo to strasne o ně přijít 8let jsem je měla v peci pak mi dělal až do ted samé naschvály přes děti ale soudy jsem bojovala že mi je nemůže zakázat rekla soudkyne jezdila jsem za nimi vždy pak jsem se lecila s břichem silne bolesti neprokrvuji se mi v něm cévy a pak v zari 2019 jsem měla autonehodu chvíli v bezvědomí střední otřes mozku 8tydnu se nemohla pořádně hýbat začali deprese přestala sem úplně spát řekli že mám postraumatickou stresovou poruchu nespavost lecila jsem se 4mesice na psychiatrii v nemocnici uzkotnedepresivni porucha jiné anxiozni poruchy po propuštění v breznu jsem prezivala u už tam zjistila že mám citlivé bolesti zubů ztrácí se mi zubní sklovina odkryté nervy v zubech četla jsem zubní eroze a na to že je vlivem léků moje lékařka řekla generalizovana depresivní porucha a změnila mi úplně antidepresiva v červenci ze dne na den Triticco 300mg na Venlafaxin 150mg a teď 75mg a strasne se mi můj stav zhoršil jsem na tom zdravotně moc špatně denne mám strašně silné bolesti zubů to je nevratné celé tělo a hlavy zimnice tresu se potim unavená strašně vyčerpaná úplně bez energie do vseho se nutim už nemám z čeho sílu bojovat s těmi nesnesitelnými bolestmi.Moc děkuji za odpověď.Lenka
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Vážená Lenko, když čtu Váš příběh, tak vidím sérii traumatizujících událostí (týrání, ztráta bytu, přechod dětí do péče bývalého manžela, autonehoda), které by asi k rozvoji úzkostí a depresí vedly u leckoho, takže nevím, zda název diagnózy je zde to nejdůležitější. Vaše lékařka Vám podává standardní antidepresiva, nicméně pokud jsou bez účinku, navíc po poslední změně došlo ke zhoršení, je třeba se zamyslet, zda v léčbě v této podobě pokračovat, zda byste neměla podstoupit důkladné tělesné vyšetření (udáváte silné bolesti, ztrátu zubní skloviny). Díky těžkým životním ranám, které Vás postihly, by také byla na místě pomoc psychologická, tedy psychoterapie.
Avatar

Bára

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Děkuji za Váš dotaz. Zažila jste a zažíváte toho velmi mnoho. Čelíte těžkým zkouškám. Musí to být náročné a vysilující. Úplně chápu, že jste vyčerpaná a bez energie. Je mi líto, že Vám bývalý manžel dělá potíže. Popisujete mnoho somatických obtíží – bolesti břicha a zubů. To bych za sebe řešila s příslušným lékařem. Příliš nevím o metodách, kromě léků, kterými by si člověk sám od bolesti ulevil. Věřím, že po autonehodě, může vzniknout posttraumatická stresová porucha. Která se může změnit v další psychické obtíže. Píšete o různých změnách léků (z Trittica na Venlafaxin), to k léčbě patří. Sama mám zkušenost, že psychické obtíže se zmírnily až po správné kombinaci a správné výši psychofarmak, které často začaly působit až po několika týdnech. Takže to byl běh na dlouhou trať. I já jsem zažívala, že mi některé léky příliš neseděly a měla jsem pocit, že je mi snad dokonce po nich hůře. Tady jsem si ověřila, že je důležité otevřeně komunikovat s lékařem a v léčbě vytrvat. Zažíváte velikou tělesnou bolest, na tu bych se já zaměřila jako první. Ale nevím, jak jinak bych se zachovala, než že bych navštívila příslušného lékaře. Přeji hezký den a mnoho sil.


Zpět na seznam