Invalidní důchod

Dobrý den, doktorka mě nutí do invalidního důchodu, ale já nechci. Je nějaká možnost se bránit. Nechci, aby mě zavřela do blázince. Jsou na mě domluvení. Lékařská zpráva: SPP - klidný, lucidní, orient. spravně osobou, místem, časem i situací. ptm v normě, odpovědi bez latencí, přiléhavé, myšlení koherentní. t.č. paranoidně-haluc.produkce, asucidální, bez agrese, IMF orient. v normě, insomie, noční můry, em. propady, anx. stesky, i přes AD medikaci, hypoergie, hypoprosexie, porucha kratkodobé paměti, spoluprace dobrá, náhled zach. Dg.: Schizoafektivní porucha - depresi. typ Smíšená porucha osobnosti Medikace: Coaxil 1-1-1tbl., Solian 200mg 1-0-1tbl. Závěr.: Výše jmenovaný je v dlouhodobé psych.péči, po celou dobu jsou v popredí výkyvy potíží, kolísání nálad, nesoustředěnost. Není schopný adekv.prac.zařazení, při vyšší zátěži hrozí relaps psychotické symptomatologie. Progrnóza pro futuro je nepříznivá
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud jste svéprávný, tak máte právo důchod odmítnout. Na druhou stranu také ale zvažte, zda jste schopen se sám dlouhodobě uživit, ve zprávě to Vaše lékařka píše, že nejste schopen adekvátního pracovního zařazení. Je také možnost se obrátit na některou z organizací, která klientům s pracovním zařazením pomáhá.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Nevím, nakolik je možné přiznat invalidní důchod bez přání a součinnosti osoby, které má být přidělen. Přiznám se, že jsem se s takovou situací ještě nesetkala. Většinou s klienty řešíme opačný problém, kdy mají zájem pobírat invalidní důchod, ale nebyl jim přiznán. Píšete, že "jsou na vás domluvení". Ale z dotazu není zřejmé, koho tím myslíte a proč by někdo měl jednat za vašimi zády. Osvědčilo se mi být při komunikaci s ambulantním psychiatrem naprosto otevřená a vše s ním otevřeně řešit. Pokud nejste akutně nebezpečný sobě nebo svému okolí, nezdá se mi možnost nedobrovolné hospitalizace příliš na místě. Opravdu bych se snažila otevřeně komunikovat se všemi zainteresovanými osobami, aby vaše obavy zeslábly a mohl jste se v aktuální situaci lépe orientovat. Přeji vám mnoho zdraví a brzké vyřešení vašich obav.


Zpět na seznam