Invalidní důchod,studium a práce

Dobrý den,beru invalidní důchod třetího stupně kuli paranoidní schizofrenii přes 10 let,s dovětkem "neni schopen výdelečné činnosti ani za zcela mimořádných" podmínek,který prý neomezuje člověka v práci,jen určuje jeho stav,mám dva roky maximální stabilizaci. Chtěl bych příštím rokem studovat na škole,však bych musel chodit na odbornou praxi která je zaměstnání a tudiž ohrožuje podle mě důchod který pobírám. Od psychiatra jsem už dostal,dvě zprávy které jsou o tom že mohu studovat. Dozvědel jsem se že by mi mohl být snížen invalidní důchod nebo odebrán pokud by se mi zlepšil zdravotní stáv,však i informace o tom že s důchodem 3.stupně ,studovat a pracovat mohu na zkrácený úvazek ,podle mého zdravotního stavu který mě zdělí i kolik hodin mohu pracovat můj psychiatr nebo praktický lékař, tak abych o důchod nepřišel, kdy můj psychiatr ale toto nevědel a můj praktický lékař by se mohl řídit jen podle lekařských zpráv od mého psychiatra a také ho mám jen dva roky a psychiatra 10 let,jsem už od dětství léčen na psychiatrii. A potřeboval bych proto poradit. Děkuji.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, invalidní důchod III. stupně vypovídá jen to, že Vaše schopnost pracovat poklesla aspoň o 70%, souběh se zaměstnáním česká legislativa nezakazuje. Totéž platí o studiu. Pokud byste při důchodu pracoval a odváděl sociální pojištění, pak asi nemůže platit formule "není schopen výdělečné činnosti an i za zcela mimořádných podmínek". Je možné použít jiné formulace, o čemž je třeba se domluvit s Vaším psychiatrem.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za Váš dotaz do naší poradny, který se týká invalidního důchodu a možnosti studovat. Oceňuji Vaši odvahu a odhodlání, s kterým plánujete příští rok studovat. V přesných předpisech ohledně invalidního důchodu se nevyznám, ale vím, že může v případě schopnosti vykonávat zaměstnání na zkrácený úvazek, (někdy se na to nahlíží jako na zlepšení zdravotního a psychického stavu) dojít ke snížení invalidního stupně, tím i důchodu (financí). Asi by následovalo přezkoumání odbornou komisí o úrovni invalidity (omezení). Pro informace, jako podmínky a předpisy ohledně Vašeho případu a plánu studovat bych se asi obrátila na sociální správu v místě bydliště, kde by Vám měli být kompetentně nápomocni a poradit vhodné řešení. Nebo vyhledat službu (většinou jsou to neziskovky), která nabízí podporu od sociálních pracovníků, kteří se většinou v této oblasti vyznají lépe než já. Doufám, že i tak jsem Vám mohla pomoci. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí, zdraví.


Zpět na seznam