Jak můžu být nápomocna

Dobrý den, Již jednou jsem na tyhle stránky psala, ale asi mi byl můj dotaz smazán. Proto se na Vás opět opět obracím s žádostí o radu. Vše začalo asi před půl rokem, kdy babička měla pocit, že ji někdo na zahradě pozoruje z aut, která právě projížděla. Jednu noc to i vyvrcholilo tím, že zavolala Policii ČR, protože měla pocit, že ji chce někdo vykrást a slyšela kroky po schodech, které má vedle domu. Každý týden k ní chodím na návštěvu a tu poslední mi řekla, že pokaždé když vyjde z domu, tak začnou jezdit auta a pronásledovat ji, že jí dokonce i v těch autech nadávají, v noci nespí, protože také slyší, jak jí někdo nadávat přes zeď. Dokonce se přede mnou i rozbrečela. Jinak ale musím říci, že funguje naprosto normálně a vše si zcela uvědomuje. Hrozně ráda bych jí nějak pomohla, ale nevím jak a zda jsem toho vůbec schopna. Proto prosím o Vaši radu či nějakou odpověď. Předem mockrát děkuji
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, Váš dotaz nebyl smazán, ale ztratil se při úpravě webových stránek, omlouváme se. Teď by mělo být zase vše v pořádku, odpověď psychiatra najdete u původního dotazu, zde níže vyčerpávající odpověď peer konzultantky.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, ve vašem případě bych s babičkou začala hledat pomoc nejprve v ordinaci jejího praktického lékaře. Popisované stavy by mohly znamenat začínající duševní poruchu, ale také by mohly být vyvolány nějakými vyššími dávkami určitých léků, případně patřit k prvním projevům stáří (nepíšete, kolik je babičce let), které by naopak vhodné léky mohly zpomalit. Proto by bylo dobře začít u lékaře, který vaši babičku a celou její zdravotní dokumentaci zná. Asi tedy můžete nejvíc pomoci tím, že babičku uklidníte, povzbudíte a třeba půjdete s ní a pomůžete jí překonat ostych, který v ní mohou tyto stavy vyvolávat. Držím palce.


Zpět na seznam