Jak probíhá diagnóza u psychiatra?

Dobrý den, jak prosím probíhá diagnóza duševního onemocnění a následná léčba u psychiatra? Vím, jak probíhá terapie, tak by mě zajímaly hlavně rozdíly (vím jen, že psychiatr smí předepisovat léky). Uvažuji o možnosti nechat se diagnostikovat, protože mám u sebe podezření už dlouho na úzkostnou poruchu, depresi a možná ADHD/něco dalšího. Děkuji za Vaši odpověď, vážím si jí.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, k psychiatrovi se lidé dostávají zpravidla tehdy, kdy jim jejich psychické potíže značným způsobem komplikují život. Psychiatrické vyšetření je postavené především na obsáhlém rozhovoru, vyhodnocení potíží a doporučení léčebného postupu. V některých případech může psychiatr doporučit vyšetření psychologické, které je postaveno na testech a s jehož pomocí lze diagnózu upřesnit.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Mám zkušenosti s dlouhodobou péčí jak u psychiatra, tak u psychologa. Rozumím vaší nejistotě před prvním kontaktem s psychiatrií jako takovou. Pamatuji se, že jsem také byla podobně nejistá, ale už po první návštěvě psychiatra jsem se uklidnila. Psychiatr je lékař a proto může stanovovat diagnózy a předepisovat vhodné léky, pokud vyhodnotí, že by vám jejich užívání prospělo. Kontrola u psychiatra obvykle vypadá tak, že si s vámi povídá o tom, jak se vám daří, s čím máte obtíže, jak se cítíte. Na základě toho vám pak upravuje léky a dává další doporučení k léčbě. Pokud je diagóza nějak nejistá, lze také absolvovat vyšetření u klinického psychologa, který vás vyšetří prostřednictvím psychologických testů určených k přesné diagnostice. Ze své zkušenosti vím, že hlavní je, aby vám psychiatr "sedl". V rámci psychiatrické léčby je důležitá důvěra a otevřenost. Přeji vše dobré.


Zpět na seznam