Je nutné navštívit psychiatra nebo psychologa?

Ve škole jsem zažívala šikanu. Vážím asi o dost víc než bych měla a to byla hlavní příčina šikany. Každou noc jsem probrečela. V sedmé třídě jsem se zamilovala do svého spolužáka. Ten mi v deváté třídě zlomil srdce. Od té doby jsem myslela na sebevraždu skoro každý den, pokaždé když jsem jela vlakem na internát přemýšlela jsem jestli pod ten vlak skočit nebo ne. Před pár měsíci jsem se zamilovala znovu, přestala jsem myslet na sebevraždu a teď jsem s přítelem skoro 4 měsíce, asi od poloviny našeho vztahu mě začal trápit můj vzhled. Na Instagramu pořád koukám na své bývalé spolužačky. Všechny jsou hubené. Pokaždé když jdu kolem zrcadla chce se mi že mě brečet. Mám strach že mě přítel opustí, že se zamiluje do nějaké hubené holky a odkopne mě. Poslední měsíc mívám hlavně večer divnou náladu. Nic se mi nechce, začne mi strašně budit srdce, začnu se třepat, připadám si úplně zbytečná a přemýšlím jestli na tomhle světě vůbec mám být. Mám strach že nezvládnu školu, sice mám vyznamenání, ale bojím se že nedám zkoušky, maturita a tak nějak všechno. Každý den jsem strašně unavená a bolí mě hlava. Někdy se mi začne chtít zničehonic brečet a nejde to zastavit, není to tak že bych úplně brečela spíš se jen koukám ,,doblba" a stékají mi slzy po tváři. Pak se už jen snažím dostat od ostatních dál abych jim nemusela vysvětlovat proč brečím.
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, zdá se, že v určitých situacích, týkajících se vztahu k sobě a k druhým s následným srovnáváním se s nimi sama sebe v tomto procesu hodnotíte nízko. To ukazuje na problematiku v oblasti sebepojetí, kam spadá také sebehodnocení a odvíjí se odtud sebevědomí, z čehož pak mohou plynout negativní emoce. Trápí-li Vás to, je návštěva psychologa či psychoterapeuta zcela na místě.
Avatar

Vlaďka

Odpověď peer poradce:
Dobrý den. Je mi líto, že vás myšlenky na váš vzhled takto silně trápí, ale dobře tomu rozumím. Měla jsem poměrně dlouhé období, kdy jsem na svůj vzhled a na to co jím a nejím upínala svou pozornost velmi nemocným způsobem a opravdu hodně se s tím trápila. Později jsem pochopila, že mým hlavním problémem je nepřijetí sebe sama a negativní vztah k mému tělu, jaké je. Velmi mi v tomto ohledu pomohla psychoterapie. Píšete, že nyní máte přítele a věřím, že v jeho očích jste v pořádku tak, jak jste. Ale i když vám to říká, možná je pro vás příliš těžké tomu u uvěřit. Věřím, že psychologická podpora by mohla pomoci i vám a ze své vlastní zkušenosti vám ji mohu jen doporučit.


Zpět na seznam