je psychoterapie dostatečná?

Dobrý den, s ženou bohužel procházíme velkou manželskou krizí vygradovanou odhalením nevěry mé manželky. Manželka trpěla a trpí problémy, které před krizí dříve cca 1,5 rok zpátky nebyly pro mne nijak patrné. Manželka večer nezadržitelně pláče, je velice roztěkaná, málo produktivní. Opakuje několikrát věci, které mi již říkala předtím. Je hodně bezcitná, obecně téměř bez úsměvu a radosti, z péče o děti a z přítomnosti v domácnosti je velice vyčerpaná. Vůči mne jí vnímám jako dvojí osobnost: x) hodnou se schopností mne alespoň podporovat, vážit si mne, komunikovat, s drobnými city, někdy i s uvolněním a zasmáním a y) velice jedovatou až chladnokrevnou s kanonádou mého obviňování, vůlí okamžitého odchodu ode mne, plnou lží a zatajování skutečných kroků (ověřeno jasnými fakty). Tyto osobnosti se vůči mne aktuálně často mění, např. společný víkend bez dětí je x), poté po příjezdu z víkendu je y). Pro mne je to extrémně psychicky vyčerpávající, přeji si zachování vztahu a rodiny. Večer (cca 3x týdně) pije 1 láhev vína za večer. Do práce však chodí a o děti se stará. Rodinnou anamnézu manželky neznám, matka však byla min. psychicky nestálá, s otcem neměla téměř žádný vztah. Každý z nás má individuálního psychoterapeuta, též dohromady párového. Postačí u léčby manželky individuální psychoterapeut nebo je vhodné/nutné, aby navštívila psychiatra?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, to těžko mohu posoudit. Napadá mě, proč se otevřeně nezeptáte Vašich terapeutů. Vědí, že Vaše paní pravděpodobně zahání svá trápení lahví vína vlastně obden? Otevřel bych to téma v párové i individuální terapii,
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny. Z Vašeho popisu vnímám a oceňuji Vaši snahu pomoci manželce. Chápu, že proměnlivost osoby může být nečitelná a někdy i náročná pro okolí. Nemusí se ve všech případech jednat o duševní nemoc. Kolikrát za takovou změnou stojí jiné důvody, např. starosti a jejich tíha ke zvládání situace, vnitřní rozpoložení člověka apod. Píšete o potížích Vaší manželky, jako jsou pláč, vyčerpanost, roztěkanost, různé emoce apod. Každý se někdy dostane do situace, která ho pohltí a potřebuje s někým rozebrat svůj problém. Nabízí se možnost společného rozhovoru, kdy můžeme sdílet, zda nás něco rozrušuje, přináší nepohodu, co si myslíme a prožíváme. Pokud si nevíte rady, zkuste vyhledat pomoc odborníka a podpořte manželku ve zlepšení duševního zdraví, v získání životní rovnováhy apod. Poradenství v náročných životních situací nabízí psychoterapeuti, párová terapie. Oceňuji, že jste udělali kroky a vyhledali podporu ke zvládnutí manželské krize. Nevzdávejte to. Přeji Vám oběma hodně štěstí a zdraví. Držím vám palce, ať se daří vyřešit tuto situaci.


Zpět na seznam