Je to normální

Dobrý den, je mi necelých 15 let a půl roku užívám lék Asentra 50 kvůli úzkostem. Rodiče si ale stěžují, že se mé chování od doby, kdy beru léky, změnilo. Podle mě se ale jedná o normální projevy dospívání - hádky s rodiči, částečné odmlouvání atd. Myslíte, že mi to způsobují léky nebo dospívání?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Ahoj, pokud Ti lék pomohl proti úzkostem, je to v pořádku. V období dospívání je normální, že se dítě dostane do opozice vůči rodičům, hádky a odmlouvání k tomu do jisté míry patří. Napadá mě, že pokud úzkosti ustoupily a máš víc síly na sebeprosazování, může to být i pozitivní jev, to ale nemůžu takto posuzovat. Každopádně by bylo vhodné, kdybyste toto mohli řešit jako celá rodina např. u psychologa, který se zabývá rodinnou terapií.
Avatar

Magdalena

Odpověď peer poradce:
Ahoj! Děkujeme za tvůj dotaz do poradny. S rodiči mám podobnou zkušenost, a to i přes to, že jsem dávno dospělá. Změnu chování u sebe vnímám jako dlouhodobý výsledek práce s psycholožkou, která mi dodává sebevědomí a podporuje mě v prosazování vlastních přání. Beru to jako pozitivum, ale pro okolí je to změna a bude potřebovat čas, aby si na ni přivyklo.


Zpět na seznam