Je to porucha?

Po maturitě s námi do kurzu chodil budoucí medik.Např. jsem o přestávce říkala,že bych nechtěla být doktor.Na to mi začal skákat do řeči:No to víš že jo, no to říká každý no.Chtěla jsem otočit na další cvičení,schválně mi chvíli držel papír, říkal:Ne,ne. Holky se dále např.bavily o menstruaci,hned pronesl: Menstruujici žena.Nebo o přestávce pronesl,že je čestný muž.Na konci kurzu řekl,že jde zítra do školy, abych nebyla sama,ostatní se na to vykašlali (tak jsem se na něho usmála).Ten den přišel, v MHD mi pak říkal,že jezdí na kolech, řekla jsem,že taky jezdím ráda. Řekl,že bychom mohli jet někdy spolu.Řekla jsem,že 80-tky nejezdím (myslela jsem,co když bude chtít jet hodně).Na to odpověděl,že to nevadí a že můžu jet míň.Já jsem řekla:Ne,to ne. On se asi urazil.Po 2,5 letech byl sraz.Napsala jsem mu, mile reagoval.Bohužel jsem do pizzerie šla jen já, on a naše spolužačka. Spolužák byl ke mně odtažitý. Bavili jsme např. o studiu. Najednou nám začal říkat:Když kluk se chtěl s holkou vyspat a měl *** pér*.Potom jsme si prohlíželi jídelní lístek a začal brumlat: prca*, zprca*,já to tady zprc**. Po skončení jsme šli do MHD. Poděkoval za sraz.Řekla jsem, že mi klidně může napsat a s ostatními si můžeme zahrát ping-pong. Reagoval:Jo,dobře.Neměla jsem z toho dobrý pocit,sama jsem mu proto do zprávy před Vánoci popřála hezké vánoční svátky, jestli by se nechtěl vidět (kvůli vysvětlení chování v pizzerii).Zprávu si zobrazil a nic neodpověděl.Vypovídá toto chování něco?
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, myslíte, že se psychická porucha dá diagnostikovat po internetu z několika citací dotyčného bez znalosti dalších okolností? To opravdu nejde, vždyť ani není jasé, jak to Váš známý myslel a zda. Spíš zvažte, jestli se s takovým člověkem chcete stýkat nebo ne.
Avatar

Vlasta

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, děkuji za dotaz do naší poradny, z kterého jsem vyčetla popis Vašeho kontaktu se studentem („budoucím medikem“). Vnímám Vaši snahu, začlenit tohoto člověka do kolektivu. Nejspíš jste hodně vlídná, vstřícná osoba a máte schopnost umět komunikovat s lidmi, navazovat kontakty apod. Vlastně je na Vás, zda s člověkem budete nadále vřele komunikovat nebo pokud se v této situaci necítíte příjemně, ponecháte kontakt osudu. Každý člověk si vybírá své okolí- jako přátele, kamarády, s kterými se cítí i dobře, v pohodě, může jim důvěřovat apod. Vlastně jste již několikrát podnikla kroky, kdy se student mohl sám zapojit. Každý člověk nemusí zapadat do určité skupiny a je jen na něm, které lidi si pro přátelství zvolí. Proto ani jiné chování a slovní výrazy nemusí zapadat do normy, ale nemusí to vypovídat o nějaké poruše. Každý jsme nějaký a v tom je právě ta různorodost nás – lidí. A to je v pořádku. Přeji hodně štěstí a zdraví.


Zpět na seznam