Jedna se o radu

Pane doktore, mám třicetiletou dceru, ktera trse leci s depresí. Deprese se vrací čim dal častěji. V depresi není schopna mluvit o svých potížích.Hledám , jak by se ji dalo pomoc. Jestli nejaka pomoc je. Děkuji Vam. Moudrikova
Avatar

Petr Příhoda

Odpověď odborníka:
Dobrý den, pokud se deprese vrací stále častěji, měl by s tím Vaší dceři pomoci její psychiatr, jistě existuje řada možností, co s tím. S psychoterapií je pak vhodné začít v období, kdy o svých potížích může mluvit.
Avatar

Jana

Odpověď peer poradce:
Dobrý den, mám zkušenost s depresí, kterou se mi podařilo překonat, ačkoli byla velmi silná po dobu několika let. Největší užitek připisuji delší pravidelné každotýdenní psychoterapii, léky samy o sobě by příčinu mé deprese nemohly odstranit. V rozhovorech s terapeutkou jsem si postupně uvědomila, že některé mé názory a přesvědčení o světě i sobě samotné moji depresi způsobují daleko víc, než těžké období, které ji spustilo. Naučila jsem se pohlížet na svět zdravěji, tím se ho méně bát a méně si brát to špatné, co v něm je a naopak se umět radovat z každodenních maličkostí. Taky jsem se naučila laskavějšímu pohledu na sebe, získala větší sebedůvěru a tím i větší spokojenost. Moc vaší dceři přeji, aby se jí to také podařilo. Terapeut/ka by měl/a člověku sedět, měla by hledat takového, ke kterému bude mít důvěru a sympatii. Pak by od něj mohla přijmout i věci, které jí třeba bude navrhovat změnit, což není vždycky příjemné a snadné. Ale deprese se zbavit dá. I léky mohou být samozřejmě velikou pomocí, ale samy o sobě by mi asi tenkrát nepomohly, bylo nutné i změnit myšlení a prožívání. Hodně štěstí.


Zpět na seznam